Змінюємо місто своїми руками. У Рівному відбувся Urban Online Forum Rivne

День міста у Рівному запам’ятається не лише появою нового публічного простору – креативного хабу “Вулична Майстерня Міста Рівне”, не лише відкриттям інтерактивної виставки ПРО МІСТО, але й онлайн марафоном актуальних урбаністичних міських проєктів, який відбувся у місцевому парку Лебединка.

Slider image

Учасники марафону – архітектори, дизайнери, урбаністи – розповідали про те, як облаштовуються публічні простори у Рівному, про актуальні міські проєкти – і ті, які вже втілюються, і ті, що плануються. А ще – про те, як долучитись рівнянам до оновлення міських просторів.

Slider image
Slider image

Оксана Майборода, екоактивістка, яка представляє громадську ініціативу “Сад історій”, вважає, що жителі міста особливо активні, коли йдеться про  парки. У якості прикладу вона згадала про відновлення парку на Грабнику.

“У медіа з’явилася історія, що у парку на Грабнику – єдиній зеленій зоні у цьому мікрорайоні – буде аквапарк. Небайдужі містяни, експерти та архітектори долучилися і створили декілька проектів.

Slider image
Slider image

З минулого року проводиться реконструкція парку. Частково уже зроблене освітлення, мощення частини парку. Оскільки він великий, цього року знову ми подали заявки на міські проекти, а саме – будівництво алеї у парку на Грабнику, продовження лазанки для дітей”.

Дмитро Котляров, провідний архітектор майстерні архітектури та дизайну MOST вважає, що для того, аби міські проєкти були більш якісними, варто проводити архітектурні конкурси. Це нова сторінка для Рівного, але Дмитро закликає архітекторів не боятися брати участь у них. Він нагадав, що зараз у місті проходить 2 конкурси – це проєкти скверу “На Волі” та меморіалу Героям Небесної сотні та Воїнам АТО.

Slider image

“В ідеалі для Рівного має бути 6 архітектурних конкурсів на рік. Конкурси повинні ставати більш комерційними. Це коли приватні інвестори будуть звертатися в управління містобудування щодо організації певних конкурсів. Хоча, звичайно ж, потрібен певний час, щоб інвестор зрозумів, що йому це вигідно і він за результатами конкурсу отримає найкраще рішення для своєї ділянки”.

Архітекторка Ольга Шевчук запропонувала поговорити про двір як важливий елемент життя та взаємодії мешканців. Вона вважає, що серед усіх тих, хто користується двором, є ті, хто перебуває у конфлікті зі всіма іншими – це автокористувачі. Адже зазвичай для автомобілів парковок майже не передбачено.

“Зі зростанням рівня автомобілізації площа, яка потрібна для паркування автомобілів зростає. І на парковку припадає більше 40% двору, а у деяких випадках і всі 95%”, – констатувала архітекторка. Вона розповіла про успішне перепланування простору нового житлового комплексу і розмежування парковок та пішохідної зони.

Варіанти успішного вирішення проблеми зовнішньої реклами та вивісок у місті запропонував маркетолог, громадський активіст Павло Алексєвич.

“Мешканці Рівного кажуть, що місто перетворюється в простір, заповнений вивісками так, що не видно архітектури. Окрім того, щойно з’являється банер на фасаді, конкуренти намагаються збільшити площу реклами.

Slider image

Щоб упорядкувати ці вивіски активісти розробили правила розміщення вивісок. Для цього залучили юристів, маркетологів та виробників. Подивилися досвід Львова, Києва, Амстердаму. Зробили 3 громадські обговорення. Іноді нам казали, навіщо ви це робите, краще річку почистіть. За 9 місяців роботи 2 місяці було витрачено на написання самого проєкту, і 7 – на обговорення. На нас подавали у суд, але ми його виграли. Пройшли обговорення у міськраді і нам вдалося розробити ці правила. Поступово підприємці замінюють свої вивіски і місто стає більш впорядкованим. Тепер ми розробляємо правила розміщення реклами.”

Оксана Майборода навела приклади правильного і неправильного озеленення міських просторів. Позитивний досвід, за її словами, пов’язаний з центральною частиною міста.

“Велика територія в центрі, біля Фокстроту, була просто замощена бруківкою. Озеленення не було передбачено. Фактично, за бюджетні кошти була зроблена велика парковка. 

Slider image

Ми запропонували висадити 6 тюльпанових дерев, зробили їм належну лунку. Коли ми посадили ці дерева, побачили, що вода потрапляє у ці лунки і не накопичується на переході, де завжди була велика калюжа. Зараз її немає. Далі ми ще додамо водопроникне мощення на парковку і там взагалі не буде води. До того ж, там буде “підростати” озеленення, яке вбиратиме воду і віддаватиме нам вологу у спеку. І це буде не звичайна парковка, а якісний простір для людей.”

Вже 5-6 вересня 2020 року за підтримки Українського культурного фонду “Вулична Майстерня Міста Рівне” запрошує архітекторів, урбаністів, дизайнерів на дводенний урбаністичний воркшоп, щоб разом дослідити парк Лебединка та запропонувати якісні просторові зміни для найпопулярнішої локації міста.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3