З думкою про пішоходів. Яким має бути освітлення в українських містах

Останнім часом у парках та пішохідних зонах українських міст встановлюють багато нових ліхтарів. Принаймні, у численних повідомленнях про відкриття нових скверів та оновлення старих парків, яких останніми тижнями було чимало, традиційною була згадка про облаштування нового освітлення. Але наскільки при цьому враховуються потреби пішоходів та й не лише їх.

Slider image

Голова Ради з урбаністики Києва Віталій Селик розповів у себе у Фейсбук, що недавно їхав по нижній алеї Хрещатого парку і побачив старий радянський парковий ліхтар, встановлений з думкою про пішоходів. Це та інші його спостереження стали приводом, аби висловити своє бачення того – яким має бути освітлення парків та пішохідних зон. 

Slider image

Спеціалісти Київміськсвітла і Київзеленбуду, як вважає столичний урбаніст, часто роблять освітлення на свій смак і без розуміння, що воно має бути комфортним, непомітним і надавати відчуття безпеки у просторі.

1. Світло не має засліплювати. Джерело світла-лампа має бути прихованим і не бити у очі, як старий ліхтар із Хрещатого парку.

Його конструкція направляє промені під таким кутом, що джерело світла не видно. Можна також користуватися рефлекторною системою, як на Поштовій площі.

Slider image
Slider image

2. Світло не повинно світити угору. На деревах Києва, незважаючи на проблему екології, досі живе багато птахів, комах і звірів. У кожного з них є свій світловий режим. Наявність нічного світла може відлякувати тварин селитися у парках, або шкодитиме їхньому здоров’ю.

Знову ж таки все можна вирішити направленим світлом.

Slider image

3. У парках та на пішохідних зонах має бути тепле освітлення не більше 3000 Кельвінів. Так зумовлено природою, що людину біле денне світло мобілізує, вечірнє приглушене і тепле (захід сонця, вогнище, місячна ніч) готують до сну.

Увечері в організмі виробляється гормон сну – мелатонін. Якщо ввечері людина спостерігатиме нейтральне і холодне світло, то ці процеси уповільнюються. Погіршується сон, збільшується роздратування. Згідно з результатами дослідження Американської медичної асоціації, це може призвести до більшої вірогідності ожиріння, порушення психіки, серцевих хвороб.

Ну і окрім людини – біле освітлення більш небезпечне для тварин.

Біле світло, і до того ж направлене в очі, створює внутрішнє відчуття дискомфорту. Підсвідомо люди хочуть тікати з таких просторів туди, де більш комфортне тепле світло.

Тому важливо, зазначає урбаніст, щоб комунальники на пішохідних зонах встановлювали тепле світло, направлене вниз.”

Slider image

До речі, Віталій Селик у себе у Фейсбук повідомив і про першу задокументовану перемогу. За його словами, на останній зустрічі з велоспільнотою заступник мера Олександр Густєлєв під протокол доручив керівникам Комунальна корпорація “Київавтодор” та КП “Київміськсвітло” “при заміні елементів освітлення на житлових вулицях передбачити “тепле” освітлення”.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3