“Їхні будівлі є “хорошими сусідами”, які прагнуть зробити місто кращим”. Головної світової архітектурної премії цього року вперше удостоївся жіночий тандем

Цьогорічне вручення найпрестижнішої премії в галузі архітектури – Прітцерівської – викликало справжній фурор в міжнародній архітектурній спільноті.  Вдруге в історії існування премії нагородою було відзначено роботу жінки і вперше в історії це був тандем двох талановитих архітекторок: Івонн Фаррелл і Шеллі Макнамара з Дублінського архітектурного бюро Grafton Architects. Відповідно вони стали 47-ю і 48-ю лауреатами Прітцкерівської премії і першими з Ірландії, які отримали цю нагороду.

Slider image

Нагорода за щедрість, відповідальність і чесність

Цікаво, що журі відзначило не якийсь конкретний проєкт, а багаторічну роботу архітекторок, адже офіційне формулювання звучить так: “За їх чесність в підході до спорудження будівель, за віру в співпрацю, за щедрість по відношенню до колег, за невпинне прагнення до досконалості в архітектурі, за відповідальне ставлення до навколишнього середовища і здатність проектувати будівлі в діалозі з ними, за їх здатність бути космополітичними і в той же час брати до уваги унікальність кожного місця, де вони працюють”.

Slider image

Найчастіше в доповіді Прітцкерівського комітету зустрічається слово “чесність”: “Їх підхід до архітектури завжди чесний. Він розкриває розуміння процесів проектування і будівництва від великомасштабних конструкцій до найдрібніших деталей. Їхні будівлі є “хорошими сусідами”, які прагнуть зробити місто краще”.

Slider image

Дедалі частіше комітет, аргументуючи свої рішення щодо переможця, акцентує і підкреслює значення соціальної архітектури. Цей аспект стає все більш значущим в нашому світі, де соціальна нерівність оголошена однією з глобальних загроз людству. А серед проєктів архітектурного бюро Grafton Architects переважають саме об’єкти соціального призначення: школи, університети, лікарні, бібліотеки – громадські місця, де проходить повсякденне життя.

Професійний підхід і життєве кредо

Відшліфований десятиліттями “почерк” архітектурного бюро Grafton Architects – це чисті лаконічні форми, прості матеріали і дивно збалансовані пропорції. Втілені проєкти завжди гармонійно вписуються в будь-який складний ландшафт і навколишнє середовище. Навіть у великих громадських будівлях Івонн і Шеллі вміють сформувати відповідний людині простір, візуально розділяючи обсяги холів і атріумів легкими сходами, мостами і вертикалями.

Slider image

“Ми намагаємося знайти архітектуру, яка здатна помножити і посилити взаємовідносини між людьми. В основі нашої практики лежить реальна віра у важливість архітектури. Ми вважаємо її культурно-просторовим явищем, яке винаходять люди, і тільки від людей залежить, яким буде вигляд їх міст”, – так пояснює Івонн Фаррелл свою місію.

“Яким би не був проект, ми завжди намагаємося знайти можливість, щоб реалізувати такі базові людські цінності, як гуманізм, ремесло, щедрість, культурний зв’язок з кожним місцем і контекстом, в якому ми працюємо. Архітектура – це основа людського життя. Вона пов’язує нас зі світом таким чином, який не під силу жодній іншій дисципліні”, – наголошує Шеллі Макнамара.

Історія успіху та найвідоміші проєкти

Їхній шлях до визнання тривав понад чотири десятиліття: у 1978 році Івонн Фаррелл і Шеллі Макнамара заснували архітектурне бюро Grafton Architects в партнерстві із кількома своїми колегами. Паралельно було викладання в різних навчальних закладах, серед яких – Гарвардська вища школа дизайну та Єльський університет.

За цей час архітекторки здійснили десятки проєктів і не тільки в своєму рідному Дубліні, а й за його межами. Зокрема, роботи двох талановитих ірландок знають в Італії, Франції, Великобританії, Перу.

Slider image

В доробку Grafton Architects будівля Urban Institute of Ireland

Slider image

Loreto Community School у Мілфорді, Ірландія                                                              

Slider image

Корпус Town House Кінгстонського університету в Лондоні

Slider image

Школа Економіки у французькій Тулузі

Slider image

У 2008 році проєкт міланського університету Universita Luigi Bocconi був названий “Будинком року” організаторами премії World Architectural Festival.

Slider image

У 2016 році університетський кампус University Campus UTEC Lima в Перу отримав нагороду RIBA International Prize від Королівського інституту британських архітекторів.

У 2012 році ірландське архітектурне бюро Grafton Architects отримало “Срібного лева” Венеціанської архітектурної бієнале, а рік тому, у 2019- му, Фаррел і Макнамара удостоїлися Королівської золотої медалі Британського королівського інституту архітекторів.

Slider image

Ну, а наступну спільну роботу Івонн Фаррелл і Шеллі Макнамара можна буде оцінити вже за кілька років. 2023 року в Дубліні планують відкрити культурний квартал на Парнелл-сквер, для якого вони спроектували бібліотеку.

Наразі, Івонн Фаррелл і Шеллі Макнамара є членами Королівського інституту архітекторів Ірландії та почесними членами RIBA.

Варто нагадати, що Прітцкерівська премія, яку часто називають аналогом Нобелівської премії в галузі архітектури, започаткована 1979 року. Вона вручається щорічно. Лауреат отримує бронзову медаль, сертифікат, а також грошовий приз у розмірі $ 100 000.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3