Урбанізм в Україні: як усе починалось

Найпрекрасніше місто – те, де людина щаслива“, – Ерік Марія Ремарк

“Не всі ми живемо в місті – але місто живе у кожному з нас”, – так можна означити життя людей, які присвятили його урбаністиці. І своїми діями вони змінюють свої міста, змінюють простір навколо, створюють комфортне середовище та впорядковують різні сфери життєдіяльності міст.

Хто ж вони – урбаністи України?

Насамперед, це люди з активною життєвою позицією, які шукають вирішення проблем міського розвитку. “Урбаніст” вже розповідав про те, хто такі урбаністи і чого вони хочуть, сьогодні ж ми поговоримо про людей та організації, які стали рушіями змін і сприяли зародженню урбаністичного руху в Україні.

Насправді, у тоталітарному СРСР питання містобудування та життєдіяльності міст були під особливим контролем держави і чітко регламентувалися. З посиленням демократичних процесів, громадянське суспільство почало все активніше цікавитися і намагатися впливати на різні сфери міського розвитку, намагатися контролювати місцеву владу, співпрацювати з нею в рамках подолання проблем міст та пошуку спільних рішень.

І хоча, у порівнянні з традиціями Європи, в Україні урбаністичний рух тільки зароджується, ми вже можемо говорити про бум інтересу до міської тематики і формування так званої “урбаністичної тусовки” – міських організацій та ініціатив в різних містах, що працюють над створенням комфортних умов міського розвитку, подоланням проблем та пошуком оптимальних рішень.

Slider image

В авангарді українського урбанізму

Піонерами урбаністичного руху в Україні виступали так звані “антизабудовні” та “велосипедні” ініціативи, які в середині 2000-х років отримали своє інституційне оформлення. На зміну стихійним мітингам та масовим акціям приходять громадські об’єднання, які вже діють більш стратегічно і планомірно.

Однією з таких організацій-першопочатківців стала Асоціація велосипедистів Києва, каталізатором для створення якої стало чергове ДТП зі смертю велосипедиста. Асоціація почала активно працювати над створенням велосипедної інфраструктури у місті, і зайняла потужну нішу в урбаністичній тусовці України.

Slider image

Тоді ж інституюються і антизабудовні кампанії, які стають дедалі ефективнішими. Серед перших була ініціатива “Збережи старий Київ”, яка боролося проти будівництв на місці історичних об’єктів та докладала зусиль для їх збереження.

Slider image

Започатковуються архітектурні фестивалі, наймасштабнішим з яких є міжнародний архітектурний фестиваль CANactions у Києві, заснований архітектором Віктором Зотовим. Масштабні події, міждисциплінарні урбаністичні воркшопи, щотижневі публічні події – це далеко не повний перелік заходів, що проводить CANactions.

Slider image

Питання історії міст набувають і професійного вивчення в стінах першого дослідницького Центру міської історії Центрально-Східної Європи у Львові, який працює з 2004 року.

Сприяють оформленню урбаністичного руху і програми підтримки, які впроваджуються на кошти європейських фондів і організацій. Зокрема, реалізація урбаністичних проєктів відбувалася за підтримки Фонду ім. Генріха Бьолля, програм Фонду “Відродження”, Німецького урядового товариства міжнародного співробітництва GIZ і т.д.

Зростаємо на майданчиках

На початку 2010-х років активізуються антизабудовні ініціативи у різних містах України: масштабний протест проти перетворення на торговий центр історичного “Гостинного двору” у Києві; кампанія “Генеральний протест” проти ухвалення нового генерального плану в Одесі; рух “Зеленый фронт” у Харкові, що виступав проти вирубування дерев у Парку ім. М.Горького.

Slider image

Ще далі у своїх урбаністичних ініціативах пішли активісти Львова, яким вдалося провести одну з перших краудфандингових кампаній “Врятувати Меркурія”, зібравши кошти для реставрації аварійної скульптури. Згодом, краундфандингові кампанії у Львові успішно проводилися і для впорядкування міського простору. Вони стали прикладом для інших міст України.

Більше того, ініціатива “Дайте пройти!”, в рамках якої гроші збиралися для встановлення вздовж проїжджої частини антипаркувальних стовпчиків, навіть переросла в урбаністичних рух Lypneva.com, який популяризував створення публічних просторів і сталої міської мобільності.

У партнерстві із місцевою владою

Активно співпрацювали урбаністи-активісти і з органами місцевої влади. Навіть більше – вдалі проєкти часом ставали початком не просто тісної співпраці, а навіть створення спеціальних департаментів у органах місцевої влади. Так, ініціатор краудфандингової кампанії з міського озеленення Львова О.Шутюк й соціологиня О.Сладкова продовжували свою роботу над розвитком комфортних публічних просторів вже в межах створеного у міській раді Відділу урбаністики, а згодом – Інституту просторового розвитку.

Slider image

Подібна взаємодія почала простежуватися і в інших містах України, зокрема Вінниці і Києві. Місцева влада також починає залучати до співпраці відомих європейських урбаністів, які приїздять як з навчальними лекціями та програмами, так і спільно працюють над розробкою стратегічних планів та програм. Зокрема, для роботи над розробкою Комплексної стратегії міського транспорту і просторового розвитку Вінниці було залучено відомого швейцарського урбаніста Урса Томанна.

Зростаємо та міцніємо

Про перехід урбаністики на якісно новий рівень ми можемо говорити після Революції Гідності. Сплеск громадської активності не обійшов і сферу міських ініціатив. Започатковуються урбаністичні фестивалі та створюються міські культурні простори, нові арт-проєкти та мистецькі ініціативи. Відкриваються спеціалізації із урбаністичних студій в низці університетів, започатковуються сертифіковані освітні програми CANactions School та  з’являється перший онлайн-курс «Урбаністика: сучасне місто» на платформі Prometheus. Налагоджується мережа взаємодії міських ініціатив і організацій, формується професійна “тусовка”, яка робить кроки до вироблення спільних правил.

Slider image

Український урбанізм міцніє і вчиться діяти спільно. Допомагають у цьому і ініціативи вітчизняних аналітичних центрів, які виступають не лише як потужні дослідницькі організації, що вивчають особливості урбаністики, але й як консолідатори урбаністичної спільноти. Активно впроваджує такі проекти аналітичний центр CEDOS, яким у 2016 році було організовано перший Форум міських ініціатив зі стратегуванням Українського урбаністичного руху в Києві. Важливо, що участь у заході взяли представники міських низових ініціатив та організацій з різних регіонів України. І саме в ході плідних дискусій і обговорень, за підсумками форуму  було підписано Хартію Українського урбаністичного руху, як платформу для співпраці мережі міських ініціатив України, до якої постійно долучаються нові активісти.

Slider image

І сьогодні таких проектів багато. Вони діють у різних містах і на різних рівнях. Різнопланові за напрямками та рівнями діяльності. Різняться за  впливом та значущістю. Але усіх їх об’єднує одне – бажання зробити наші міста кращими, комфортнішими, заможнішими та успішнішими. Бажання створити місто, де люди дійсно почували б себе щасливими… “Урбаніст” планує  більш детально розповідати про ці проєкти, програми та ініціативи.  

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3