Управління трафіком у містах. Досвід для України – Сінгапуру, Німеччини та Азербайджану

Місто без заторів, хаотичного паркування та загазованості. Для України це поки що тільки мрії. Але мрії можуть стати реальністю. У цьому переконує досвід зарубіжних країн. Про ефективне управління трафіком, розумний транспорт і ефективну боротьбу з заторами говорили на цьогорічному форумі Kyiv Smart City.

Сінгапур

Сінгапур стабільно потрапляє до першої десятки розумних міст світу. Одна з перемог цього мегаполіса – дороги без заторів. Як цього вдалося досягти, розповів засновник і директор компанії “Delfast” Данило Тонкопій.

Slider image

Крок перший. Технологічний

“У Сінгапурі звернулися до новітніх технологій. У дорожнє полотно вбудовують індукційні петлі – це дозволяє дізнатися, скільки транспорту стоїть перед світлофором. Завдяки цій інформації можна розрахувати швидкість руху транспортного потоку, кількість автомобілів на дорозі та регулювати цикли світлофорів. Ця система називається “Зелена хвиля Сінгапуру”. Велосипедист їде зі швидкістю 20 км/год. Кожен наступний світлофор вмикається із розрахунку такої швидкості, тому велосипед потрапляє в “зелену хвилю”. За цим маршрутом рухається і громадський транспорт. Автобус розганяється до 40 км/год, але робить зупинки, тому також їде з середньою швидкістю 20 км/год – і також потрапляє в “зелену хвилю”. Так само розраховують швидкість для приватних автомобілів, щоб вони теж потрапляли до “зеленої хвилі”. Таке технологічне рішення дозволяє транспорту не затримуватися в дорозі.”

Slider image

Крок другий. Громадський транспорт

“У Сінгапурі добре розвинений громадський транспорт: автобуси, метро, монорельс. Він курсує з точністю до хвилини. На громадському транспорті можна потрапити в будь-який район міста, точний розклад відображається на табло, а також у мобільному додатку.”

Крок третій. Таксі

“У Сінгапурі таксі поступається за популярністю лише громадському транспорту. Не потрібно купувати автомобіль чи брати його в оренду. Ти просто сідаєш в таксі й дуже швидко доїжджаєш до потрібного місця. Середня вартість проїзду в таксі – 4-5 доларів, середня тривалість поїздки – 10 хвилин. У Сінгапурі приблизно 15 тисяч автомобілів таксі.”

Крок четвертий. Платний в’їзд до центру

“Сінгапур розділений на кілька зон – житлову, середню та діловий центр. Для приватних автомобілів в’їзд до центру міста платний. Коли автомобіль проїжджає під конструкцією з написом ERP (Electronic Road Pricing), то з картки автоматично знімається кілька доларів за в’їзд до центру міста. Кожен автомобіль обладнаний спеціальним пристроєм-зчитувачем, який фіксує, що ви проїхали під “воротами” ERP.”

Slider image

Крок п’ятий. Ліцензії

“У Сінгапурі потрібно придбати ліцензію на право володіння автомобілем. Тобто ви маєте отримати права, купити автівку, а до неї ще й ліцензію. Коштує вона недешево. Наприклад, якщо автомобіль коштує 16 тисяч доларів, то ліцензія обійдеться удвічі дорожче – 32 тисячі доларів. До цього ще додаються податки. У результаті водій платить замість 16 тисяч доларів – 70 тисяч.”

Крок шостий. Обмежене володіння автомобілем

“Автомобілі в Сінгапурі мають різні номери. Деякі дають право їздити містом лише у певні дні тижня, наприклад, у суботу й неділю. Інші номери дають право їздити лише по житловому району. Ретро-автомобілям можна виїжджати тільки 30 днів на рік. Щоб контролювати це, видають талони, які водій повинен заповнювати.”

Крок сьомий. Висока вартість обслуговування авто

“Усі парковки в місті – платні, ціна на бензин – висока, дорого коштує мийка та ремонт автомобіля. За порушення правил дорожнього руху стягують великі штрафи.”

Крок восьмий. Обов’язкова утилізація

“У Сінгапурі не можна просто купити собі новий автомобіль. Спочатку потрібно утилізувати старий. Тільки після цього ви  отримуєте дозвіл на купівлю нового.”

Азербайджан

Голова представництва “Сisco” в Азербайджані Володимир Орлов розповів, як долають транспортну проблему в столиці Азербайджану.

Slider image

“Міжнародний автовокзал у Баку має дуже інтенсивний трафік. Це величезна територія, якою пересувається велика кількість автобусів, автомобілів і пасажирів. На автовокзалі впровадили декілька технологій. Щоб організувати рух транспорту, використовують відеоаналітику. Система “зчитує” номер, автоматично відкривається шлагбаум, водію повідомляється паркувальне місце, де він має зупинитися й висадити пасажирів. Коли впровадили цю систему управління, пасажири перестали пересуватися по вокзалу хаотично. 

Також на автовокзалі впровадили систему розумного світла, інтегровану з системою інтелектуального управління трафіком. Якщо на вулиці недостатньо освітлення і при цьому до паркувального місця під’їжджає автобус, то освітлення автоматично вмикається яскравіше. Це дозволяє економити електроенергію.

Slider image

На автовокзалі в Баку впорядкували також пасажиропотік. Скільки пасажирів перебуває на автовокзалі, дізнаються з двох джерел. Перше – це відеоаналітика, друге – безпровідні технології, такі як Wi-Fi та 4G. Пасажирів спрямовують до потрібних платформ за допомогою розумних табло, які інтегровані з системою розпізнавання номерів, а також базою даних і маршрутів. На табло навіть промальовується маршрут до потрібної автобусної зупинки.”

Німеччина

У всіх великих містах левову частку забруднення повітря спричиняють автомобілі. Тому прогресивні міста прагнуть переходити на чисті види палива. Менеджер проєкту “Регіональний розвиток та фінансування” Smart Regions atene  KOM GmbH Себастіан Мартін розповів про перспективний напрямок – створення паливних елементів на основі водню.

“Водневі автомобілі мають паливний елемент на основі водню, який підживлює електричний мотор. Водень зберігається в баку, тиск становить 700 атмосфер. Цього вистачає для того, щоб проїхати дистанцію у 500 кілометрів. Для того щоб повністю заправити один автобус, достатньо 12-ти хвилин. Одного баку водню вистачає на безперебійну роботу протягом цілого дня. Це дуже сильно відрізняє водневі автомобілі від електричних автомобілів з електричними акумуляторами. Електрокари, на відміну від водневих автомобілів, потребують тривалого періоду підзарядки. Водень під час хімічної реакції перетворюється на воду, яка виходить з, так би мовити, вихлопної труби. Тож паливні елементи на основі водню дійсно дозволяють забезпечити 100-відсоткове використання чистої відновлювальної енергії.”  

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3