Унікальна голандська архітектура: житлові масиви на воді

Жителі Нідерландів навчилися не лише «відвойовувати» землі у моря, але й ефективно використовувати власні водні ресурси.

Slider image

Про це розповідає видання Хмарочос.

На фото вище ‒ комплекс Brekkense Wiel з міста Леммер, Нідерланди, збудований на початку 1990-х років. Він складається з п’яти ліній штучних острівків з таунхаусами, які розраховані на близько 300 домовласників. З одного боку будинки поєднує автомобільна дорога, з іншого облаштовані причали для яхт.

Slider image

Brekkense Wiel може виглядати незвично, проте це не єдиний подібний комплекс навіть у Леммері. Частини міста збудована фактично посеред води. Одна з основних причин такого проєктування полягає в особливостях ландшафту Нідерландів: території тут часто доводиться «відвойовувати» у водойм.

Значна частина країни знаходиться на рівні моря або навіть нижче цієї позначки ‒ і відповідно ці території знаходилися або досі знаходяться під водою. Жителі почали освоювати ці землі ще у ХІІІ столітті: для цього будували дамби та вітрові млини, які відкачували воду. 

Slider image

Згодом на заміну їм прийшли парові насоси. Одна з таких станцій досі працює Леммері та підтримує рівень води у регіоні Фрисландія. Парова насосна станція Вауда занесена до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Slider image

Найбільший проєкт з осушення територій реалізували в 1932 році: тоді затока Зейдерзе була відгороджена 32-кілометровою дамбою від Північного моря. В результаті цього утворилось штучне прісноводне озеро Ейсселмер та значні території, які згодом об’єднали у провінцію Флеволанд. На березі Ейсселмера знаходиться й вже згадане місто Леммер.

Slider image

Разом з тим, розташування на воді мало і свої переваги. У ХVII столітті в Амстердамі розробили систему каналів у вигляді концентричних напівкіл, які вели до причалів. Це сприяло розвитку судноплавства, торгівлі та економічному підйому загалом.

У випадку Леммеру ХХІ століття, таке рішення теж створює свої переваги. Зараз місто ‒ це туристичний центр, який приваблює любителів риболовлі та водних видів спорту. Які, відповідно, можливостей виходу до води та зручних причалів поблизу житла.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3