Транспортні мрії чи реальність. Як швидко комунальний транспорт може замінити маршрутки в українських містах

Велетенська кількість різношерстих маршруток, хаос на зупинках і на дорозі роблять українські міста чимось схожими на Шанхай. Але переймаючи досвід західних сусідів, міста розвивають комунальний транспорт, аби потім повністю відмовитися від маршруток. Не всюди і не завжди це виходить швидко, адже автопарк маємо ще з дідів-прадів. Іноді він тримається лише на багатьох шарах фарби. А коштів, як завжди, немає.

Урбаніст рандомно вибрав 3 міста на карті України і зібрав місцевий досвід з трансформації міського транспорту.

Дніпро

Велетенське промислове місто з таким же велетенським парком старих авто. Тут оновлюють автопарк  машинами українського виробництва, розробили спеціальний уніфікований дизайн для всього транспорту та перебудовують зупинки для зручності, аби пасажири не стрибали зі сходинок на землю.

Нові українські тролейбуси

Основним у Дніпрі є електротранспорт. Вирішили, якщо і оновлювати автопарк, то машинами українського виробництва.

Нещодавно тут отримали партію замовлених тролейбусів. Усього їх 33. Усі вони зібрані на Південному машинобудівному заводі. І усі вони уже вийшли на маршрути.

Мер Дніпра Борис Філатов пояснив, чому саме ці тролейбуси замовило місто: “Нині ми віддали пріоритет тролейбусам виробництва Південмашу, компанії “Літан”. Для нас дуже важливо, щоб мерія стимулювала вітчизняного виробника та створення робочих місць. Про це нині багато говорять, утім багато хто звертає увагу на імпортну продукцію. Ми ж зацікавлені, щоб робочі місця створювалися саме в Дніпрі”.

Slider image

Нові тролейбуси ДНІПРО – Т-203 мають автономний запас ходу на 2 км та можуть розвивати швидкість до 65 км/год. Водночас максимальна швидкість обмежена системою управління.  Тип двигуна  на 40% підвищує енергозбереження машини.  Важливим є те, що у таких тролейбусів – низька підлога, а це значить, що пасажири зможуть спокійно заходити і виходити, не застрибуючи на транспорт. І, звісно, враховані відкидні пандуси для мам з візочками та людей в інвалідних візках. Із новинок – USB-розетки. Тобто, під час руху можна ще й підзарядити мобільний. Усі 33 тролейбуси придбано за кредитні кошти ЄБРР. 

Останнім часом місту вдалося змінити ситуацію з муніципальним електротранспортом. Наприклад, цього року місто придбало 20 трамвайних вагонів.

“Трамваї експлуатувалися в Лейпцигу. Вони працювали там трохи більше 30 років. Їхня особливість – у плавному русі без ривків та економному використанні електроенергії. Ширина трамвайної колії в Лейпцигу 1,4 метри, в нас – трохи більша за 1,5. Тож нам потрібно адаптувати ці трамваї. Після переобладнання вони працюватимуть на 12 та 16 маршрутах”, – розказав заступник директора з експлуатації та перевезень комунального підприємства “Дніпровський електротранспорт” міської ради Володимир Сусленков.

Slider image

До речі, усі трамваї переобладнують у єдиній в Україні вагоноремонтній майстерні, де виконують такі роботи. І після капремонту іще щонайменше 10 років вони служитимуть українцям. 

Нові маршрути

Разом з тим, збільшилася і кількість маршрутів у місті. Найновіший з них – завдовжки 32 км. Це маршрут №6 до Придніпровська. Він стартує з Соборної площі, кінцева зупинка – ж/м Придніпровськ. Кількість зупинок – 48. Інтервал руху близько 12 хвилин. По ньому уже курсують сучасні електробуси з низькою підлогою, кондиціонерами та опаленням. 

Slider image

Підвищені платформи

Нещодавно у місті презентували кілька підвищених трамвайних платформ. Перед початком роботи фахівці вивчали зарубіжний досвід і ось тепер на трамвайному маршруті №1 є такі. Для зручності усіх пасажирів і прискореної посадки-висадки. А до кінця року в місті побудують іще 11 підвищених трамвайних платформ.

Slider image

Новий вигляд

Родзинкою громадського транспорту Дніпра є його зовнішній вигляд. Правда ж, красиво, коли дивишся на дорогу і бачиш не різнобарвний хаос, а уже за кольором здалеку можеш розрізнити – автобус це чи тролейбус. Та й уніфікований зовнішній вигляд транспорту робить місто упорядкованішим. Брендуванням транспорту у Дніпрі зайнялися ще рік тому. Вирішили, що кожен вид рухомого складу в Дніпрі повинен мати власний колір: тролейбуси – лазурові, трамваї – рубінові, автобуси – жовтогарячі. Сьогодні брендовано 34 тролейбуси, 6 трамваїв та 12 автобусів. А до кінця року такими мають бути усі.

Житомир

Реформувати транспортну систему у Житомирі почали ще два роки тому. Тоді вирішили, що потрібно зменшити кількість маршруток і поступово замінити їх комунальним транспортом. З того часу кількість приватних перевізників скоротилася вдвічі. 

Наступним кроком була зміна оплати праці для перевізників. З початку 2018 року їх наймає місто та оплачує не кількість перевезених пасажирів, а кілометри пробігу. Тобто, тепер не важливо, хто сидить у салоні – пільговик чи платоспроможна людина, бо за всіх оплачується однаково. Такий принцип міська влада запозичила у Європі. До речі, фахівці із Житомира їздили для обміну досвідом до Любліна.

Білоруські тролейбуси

Ще рік тому Житомир підписав грантову угоду з ЄБРР по кредиту у 10 млн євро на 50 нових тролейбусів. Договір на закупівлю 49 одиниць електротранспорту підписали із компанією “Белкомунмаш”. З того часу частина нових тролейбусів уже почала курсувати Житомиром. Вони частково замінять старий рухомий склад, адже оснащені низкою сучасних функцій, зокрема, у них є пандус, автономний хід на випадок об’їзду аварійних ділянок, зарядка USB для гаджетів, електронна інформаційна система, кондиціонування в салоні тролейбуса та кабіні водія тощо.  

Slider image

До Житомира білоруські тролейбуси надходять партіями і до кінця року на маршрути ще вийдуть нові тролейбуси. Фактично, уже зараз у місті на кожному маршруті по 2-3 нових тролейбуси. 

“Думаю, коли ми отримаємо всю кількість тролейбусів, всі 50 штук, то як мінімум один мікрорайон буде повністю оновлений, ходитимуть тільки нові тролейбуси. Отримання другої партії планується на середину жовтня”, – зазначив заступник Житомирського міського голови Олександр Шевчук.

Щоб керувати новими тролейбусами, найкращі водії пройшли спеціальне навчання.

До речі, на нових тролейбусах місто ще й зекономило. Як розповідає міський голова Сергій Сухомлин, “у Луцьку є підприємство заводу “Белкоммунмаш”. Річ у тім, що з Білорусі є мито на тролейбуси 15% і для того, аби зробити фактично цей тролейбус українським, білоруси привозять корпуси і тут доукомплектовують. Це значне заощадження на тролейбусах”.

Миколаїв

Портове місто з багатьма виробничими районами, які транспорт повинен “зшивати”. Стара система громадського транспорту тут має такий же вигляд, як і у більшості міст: купа маршруток і комунальний транспорт, який ходить не завжди за розкладом. Два роки тому тут також роглянули концепцію громадського транспорту і теж звернулися до Білорусі. А у червні цього року Міністерство фінансів України погодило кредитний проєкт з поліпшення інфраструктури громадського транспорту Миколаєва. Тепер у місті очікують  50 автобусів і 60 тролейбусів. Міський голова Олександр Сенкевич вважає, що “це буде революція транспортної системи міста Миколаєв і тоді залишиться лише впровадити електронний квиток. Після чого миколаївцям буде дуже комфортно пересуватися”.

Slider image

Новий комунальний транспорт і має з’єднати віддалені райони Миколаєва з центром міста. А поки новий транспорт чекають, на вулиці Миколаєва вийшло 13 нових автобусів. Теж білоруські, але придбані у лізинг. Загалом таких 23. Поки що перша партія працює на маршрутах № 51, 81 та 91. На маршрут вони стали на 2,5 місяці пізніше, від запланованого, адже на нові машини не одразу знайшли фахових водіїв. До речі, і старий транспорт у місті відновлюють своїми ж силами – на комунальному підприємстві “Миколаївелектротранс”. 

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3