ТОП-5 проєктів, реалізованих в рамках громадських бюджетів участі в регіонах України

Сучасні міста, затишні подвір’я, відреставровані та обладнані школи, поліклініки та ЦНАПИ – це лише частина проєктів, які небайдужі громадяни реалізовують завдяки громадським бюджетам участі, що діють у майже 100 містах та містечках України. Урбаніст вже писав про цей цікавий механізм ефективної взаємодії, а зараз хочемо продемонструвати кілька цікавих прикладів – як же змінюються наші міста завдяки громадським бюджетам участі.

Київ

Завдяки громадському бюджету, в 2018 році у Києві відкрився FABLAB –  цифрова лабораторія, у який новатори можуть використати набір інструментів для створення прототипів. Усього у світі зараз понад сім сотень різних “фаблабів”, об’єднаних в загальну мережу, шо дозволяє їм обмінюватися пристроями та патентами і надавати можливості винахідниках для реалізації їхніх ідей.

Slider image

Ініціатори проєкту підкреслюють: “Головна мета мережі – підтримувати винахідництво і розвиток технологій. Глобальна мережа Fablab генерує величезну кількість цікавих проєктів. Зокрема, у сферах віртуальної і доповненої реальності, machine learning та smart city”. Обмін між “фаблабами” дозволяє забезпечити користувачів необхідним обладнанням та ліцензіями, які є дорогим задоволенням і придбати самотужки більшості не під силу. Крім того, лабораторія не лише надає такі можливості розробникам, але й проводить освітні заходи, воркшопи, співпрацює із соціальними підприємствами та ініціативами. 

Результати такої співпраці у вигляді корисних для міста реалізованих проєктів вже отримав Київ. Так, спільно з “Агентами змін” було реалізовано проєкт створення датчиків моніторингу стану повітря та завантаженості доріг. В основі проєкту лежить розробка Fablab Fabricator Barcelona, які спільно з кількома іншими “фаблабами” розробили Smart Citizen Kit – датчик, який поєднує вимірювання рівня CO² у повітрі, а також тиску, темпаратури та інших показників, важливих для мешканців міста.

Житомир

Три «Сонячні дерева» для зарядки мобільних пристроїв виросли в Гідропарку Житомира. Завдаки реалізації проєкта-переможця загальноміського голосування у 2018 році, житомиряни отримали  можливість вільно заряджати свої ґаджети поза межами дому та користуватися безкоштовним Wi-Fi в популярній у місті зоні відпочинку.

Slider image

Окрім того, реалізацією екологічних проєктів місцева влада також популяризує екологічну культуру і альтернативні джерела енергії серед містян. Адже, як зазначає автор проєкту: “Конструкція є автономною і не вимагає додаткових експлуатаційних витрат та, крім того, не є шкідливою для навколишнього середовища”.

Харків

Здійснювати заповітні мрії дітям Харкова надає можливість телевізійний проєкт “Мрій і дій”, що реалізується в рамках бюджету участі. Дітям, які мають мету і хочуть працювати в цікавій професії, показують її зсередини, дають можливість дотторкнутися до омріяної ролі та спробувати себе в дорослому житті. 

“Це телевізійний дитячий проєкт, у рамках якого будуть розказані історії тих дітей, які мають дорослі амбітні плани і прагнуть реалізувати себе – не просто мріють, а йдуть до своєї мети і вже докладають до цього зусиль”, – розповідає заступник директора Департаменту у справах сім’ї, молоді та спорту Аліна Помазан.

Автор ініціативи, режисер Анастасія Свобода, наголошує, що своїм проєктом вона прагне не просто показати цікаві хобі харківських дітей, а й допомогти здійснити їхні мрії: “Нашим завданням було знайти унікальних дітей, які захоплюються дорослими видами діяльності або, наприклад, самі заробляють гроші, і якось заохотити їх”. Кастинг цілеспрямованих дітей проводять ретельно, а в подальшому автори сподіваються, що їм вдасться реалізувати мрії усе більшої кількості маленьких харків’ян.

Slider image

Натомість, вже в перших випусках, програмі вдалося здійснити мрії хлопчиків, які бачили себе футболістом ФК “Шахтар” та водієм метрополітену. Діти грали у справжніх командах, знайомилися з роботою КП “Харківський метрополітен”, їздили в кабінах потягів метро.  Це ще більше укріпило їх у бажанні досягати поставлених перед собою завдань і вселило в них віру в реальність здійснення найзаповітніших мрій.

Дніпро

У Дніпрі в рамках Бюджету участі мешканці перетворюють свої будинки на казкові міні-палаци, створюючи абсолютно казкову атмосферу на вулицях своїх районів. Відреконструйований та оновлений художнім розписом із національним колоритом фасад житлового будинку з’явився на вулиці Матроській, 41 завдяки проєкту “Мій будинок – моя фортеця”.

Slider image

“Ми дуже пишаємося тим, що у рамках Бюджету участі вже реалізовано багато проєктів, і цей дім на вул. Матроській, 41 – один з них. Мешканці самі запропонували проєкт, ескіз. 300 жителів проголосували за підтримку цього проєкту, місто виділило 200 тис. грн, а вже потім департамент стратегічного розвитку втілив його у життя разом з його авторами. І тепер, коли ми бачимо готовий фасад, розуміємо, що він дарує радість не лише мешканцям цього будинку, а й людям, які просто гуляють цією вулицею», – розповіла  в.о. заступника міського голови Яніка Меріло. Авторка проєкту художниця Ольга Рекун, яка безпосередньо брала участь у розписі фасаду, вдячна ініціативі за можливість створити красивий простір для життя мешканців: “Бюджет участі – дуже цікавий проєкт. Щойно я побачила його положення, одразу зрозуміла, що це гарна можливість зробити щось гарне та корисне для свого району. Я зробила ескізи, прописала проєкт, його підтримали. Будівельники були у нас професійні, дуже якісно усе зробили. Малюнки, які ви тут бачите, я зробила власноруч. Дуже сподіваюся, що у майбутньому усі будинки на нашій вулиці будуть такі ж яскраві”.

Чернівці

Сортувальна станція та друга локація підземних смітників з’явилися завдяки Бюджету участі торік у Чернівцях. Це вже друга реалізована ініціатива місцевих активістів, які працюють разом з місцевою владою над тим, щоб зробити місто більш екологічним, безпечним та естетичним. “Минулого року наш проєкт підземних смітників “EcoDrEAM” набрав всього 643 голоси і зайняв четверте переможне місце серед великих проєктів “Бюджету ініціатив чернівчан”. Попри те, що проєкт локальний, він необхідний всьому місту для прикладу та нового старту”, – переконана одна з авторок проєкту, громадська активістка Яна Брус.

Slider image

Активісти на цьому не зупинилися і подали другий проєкт, реалізація якого стала можливою також завдяки “Бюджету ініціатив”. Відтепер, на вулиці Текстильників у Чернівцях не тільки встановлено ще більше підземних смітників, але й облаштовано сортувальну станцію сміття. Один раз на тиждень кожен охочий зможе принести на станцію відсортований картон, папір, пляшки та скло, після чого, вторсировину забиратиме підприємство “Укрвторсировина”. Як зазначила одна із авторок проєкту, Антоніна Ясінська, дохід від здачі відсортованого сміття будуть витрачати на озеленення території мікрорайону.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3