Символічний простір міста: що це таке і чи може місто без нього прожити?

Кожне місто, як людина, має свій час народження, характер, харизму, біографію/історію, свої періоди злетів/розквітів й падіння/занепадів. Поки місто існує, воно чимось наповнюється, а чогось позбавляється. Якісь зміни в ньому привертають увагу багатьох, а щось змінюється непомітно для ненатренованого ока.

Slider image

Хрещатик і Думська площа, поч. ХХ ст. Стара листівка                             

Slider image

Хрещатик, поч. ХХ ст.  Джерело: UA.NEWS

Між містом і його мешканцями постійно відбувається комунікація: діалог або конфлікт, взаємодія або протистояння. На тлі матеріальних об’єктів міського простору постійно проступають цінності й переваги мешканців міста та норми їхнього співіснування. Постійні інтеракції між містом і його громадою зумовлені як особистісними характеристиками кожної людини, яка опинилась в цьому місті, так й історичними традиціями самого міста.

Slider image

м. Катеринослав. Набережна, кін. ХІХ ст. Стара листівка.

Slider image

м. Дніпро. Набережна, поч. ХХІ ст.  Джерело: RestPlace

Досліджуючи історію певної архітектурної споруди, ми можемо виявити як змінювалися її функції й чим були зумовлені ці зміни. Відтак протягом життя лише кількох поколінь мешканців міста можемо побачити як будівлі церкви, що в короткий термін перетворилася на овочевий склад, кінотеатр або музей атеїзму та релігії, і знову повернули сакральне значення. Як банк чи офіс сучасної фірми, зайнявши старовинний будинок або віллу, почали наголошувати на своєму статусі “історичності”, а отже стабільності, вкоріненості, тривалості. Не важко помітити, що одні міста старанно культивують свою старість, а інші навпаки ‒ прагнуть формувати найсучасніший простір, щоб бути привабливим для туристів. Нарешті, ми постійно помічаємо як наші міста заповнюються інформацією – знаками дорожнього руху, рекламою, гаслами, муралами, назвами та самоназвами вулиць чи районів міста, пам’ятниками тощо. Саме все це разом і створює звичне середовище мешканця міста. Звичне – тому, що ми вміємо “читати” свій простір, тож можемо навчитися “читати” і простір інших міст.

Slider image

Символічний камінь на місці заснування Житомира, 2020 р. Фото автора.

Отже, символічний простір міста – це “об’єкти соціального світу, що мають соціокультурне значення”, тобто будинки, споруди, парки, обʼєкти міської скульптури і памʼятники, а також самі люди, засоби комунікації й соціальні відносини. Зміни, що відбуваються у системі соціальних відносин та соціальній структурі, цінностях та нормах, практиках суспільства, в уявленнях людей та значеннях, які вони надають світові, тобто у соціокультурному просторі, у свою чергу впливають на зміни матеріального простору міста.

Slider image

Сучасне Запоріжжя, поч. ХХІ ст. Джерело: Запоріжжя

Механізм цих змін, цієї взаємодії між мешканцями міста та забудованим середовищем (у чому власне й полягає зміст урбаністики) дуже простий: критичне накопичення протиріч ‒ конфлікт інтересів старого й нового ‒ революційні зміни. Найвідчутніше це завжди відбувалося на межі століть або тисячоліть. Нині час пришвидчився і зміни відбуваються кожні 30-50 років, а то й швидше, хоч ми навіть не встигаємо їх помічати, відстежувати й реагувати на них.

Треба усвідомити, що все, що відбувається навколо нас, викликає зміни символічного простору наших міст. Водночас, те, як змінюються наші міста і наше сприйняття вулиць, площ, парків і скверів, памʼятників та місць памʼяті, обумовлює і навіть притягує нові події. Саме так і відбувається незрима, підсвідома і майже метафізична взаємодія між містом і його мешканцями. Саме тому не може бути байдуже, в якому місці ти живеш, по яких вулицях ходиш, які памʼятники тебе оточують, імена яких людей тебе супроводжують в назвах вулиць і площ, яке візуальне середовище ти створюєш для своїх дітей.

Slider image

м. Київ, 2013 р. Скульптура “Закохані ліхтарі”.  Фото автора.

Slider image

м. Шаргород, 2009 р.   Ж. Кадирова. Пам’ятник новому пам’ятнику   Джерело: kadyrova.com

Отже, у своїх подальших текстах спробую розповідати різні цікавинки, які будуть стосуватися як нібито банально відомого, так й несподіваного, як історичного, так й соціального, як фактів взаємодії людини і міського середовища, так і протистояння між ними.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3