Сучасні ідеї для старої забудови. Чи здатні в українських містах використати успішні зарубіжні практики

Житловий фонд багатьох українських міст постійно збільшується за рахунок будівництва сучасних багатоповерхових будинків. На цьому новому і сучасному фоні все більш непривабливий вигляд має стара забудова. І такий дисонанс виразно нагадує про давно існуючу проблему застарілого житлового фонду або так званих “хрущовок”.

Що з ними робити? Свою відповідь на це запитання виклав у себе в Фейсбуці керівник Київгенплану Сергій Броневицький.  

“Ми далеко не перші, хто зіткнувся з цією проблемою, – нагадує Сергій Броневицький. Наприклад, Польща зробила акцент на утепленні панельних будинків та перетворенні сірих депресивних будинків на естетично привабливі. А у Великобританії багато панельних багатоповерхівок просто позносили.

Slider image

Дуже серйозно до питання реконструкції таких будинків підійшла Німеччина. Там програма реновації тривала близько 20 років і розтягнулась на кілька етапів. Деякі будинки зносили, використовуючи будівельне сміття для влаштування доріг, деякі капітально ремонтували, покращуючи планування квартир, а деякі реконструювали. При чому, велика увага приділялась реконструкції інженерних мереж та організації публічного простору.

Slider image

У Східній Німеччині п’ятиповерхові “хрущовки” перетворюються в 3-4-поверхові, з великими терасами і сучасною архітектурою. Латвія взяла курс на максимальну енергоефективність при оновленні житлового фонду. Можна приводити безліч прикладів.

Slider image

У Києві загальний обсяг застарілого житлового фонду складає 12 322 тис. кв. м. Він розташований в 5 395 будинках. Чисельність населення, що проживає в зазначеному житловому фонді – 567 тис. осіб. Найбільша кількість таких будинків у Шевченківському, Солом’янському та Голосіївському районах міста. 

Slider image

Проєктом Генерального плану міста Києва передбачена реконструкція території мікрорайонів застарілого житлового фонду площею 388,5 га, де знаходиться 2,5 млн. кв. м. житлового фонду. Йдеться про квартали по вул. Маршала Гречка, вул. Стеценка, вул. Воскресенської, бульв. Перова, просп. Алішера, Навої, вул. Попудренка, вул. Гната Хоткевича, вул. Мініна, вул. Червоноткацької, Лісового проспекту, вул. Мілютенко, вул. Шолом-Алейхема, вул. Російської, вул. Сімферопольської, вул. Ялтинської, вул. Новодарницької тощо.

Slider image

Зараз, як повідомив керівник Київгенплану Сергій Броневицький, на виконання розпорядження Київської міської державної адміністрації розробляється Програма комплексної реконструкції кварталів застарілого житлового фонду в місті Києві. Програма має визначити організаційні, правові та економічні засади реконструкції кварталів і стати першим кроком до вирішення цієї проблеми.”

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3