Шулявка для людей: зручна, безпечна та цікава пішоходам міська площа

Основна думка: на Шулявці повинна бути зручна, безпечна та цікава пішоходам міська площа. Вона має зв’язувати розділенні дорогами частини району та метро.

Над концепцією працювали архітектори Юра Кузьмін та Олександр Макаренко та іллюстратор Андрій Науменко.

Slider image

Площа перед метро над проспектом перемоги

Історія питання

Нинішня розв’язка на Шулявці, перебуває в аварійному стані, та не дає змоги повноцінно розподіляти транспортні потоки. Величезна кількість пішоходів змушена пересуватись вузьким, та душним підземним переходом. В зимку спуск туди становить загрозу навіть молодій та здоровій частині пішоходів.

Slider image

Київдормістпроект розробив проект класичної розв’язки на базі листа конюшіни з трьома пелюстками. Проектом передбачалось знесення цеху заводу «Більшовик» та збільшення міської території, відданої автотранспорту. Спосіб пересування пішоходів ідентичний до сучасного.

Slider image

Альтернативний варіант розвязки був розроблений талиновитим інженером Віктором Петруком. Розв’язка планувалась в 3-х рівнях з реверсним кільцем по середені. Розвязка виявилась дуже компактною, та по розрахункам еффективною, що дуже важливо для умов міста. Пешохідний перетин проспекту перемогі проходіть через підземний перехід. Міска площа, що утворилась за рахунок компактность рішення, відірвана від метро та основних пішохідних потоків.

Slider image

Концепція, по суті є варіантом розв’язки запропонованим Віктором Петруком, але у голову кута ставться пішохід. У нашій концепції реверсне кільце пропонується зсунути у сторому центру, а проспект перемоги та з’їзди на Довженка та Гетьмана накрити горизонтальною пішохідною площею з невеликим ухилом в деяких місцях 5%, та 8%.

Slider image

Ціль

Показати киянам та міським управлінцям можливість влаштувати міську площу з цікавим та комфорнтним громадським простором в умовах напруженої транспортної розв’язки. Донести деякі ідеї щодо функціунування громадських просторів і шляху реновації щ улявської промзони.

Користувачі

Навколо метро Шулявска живе, працює та навчається велика кількість людей, що постійно користуються метро та наземним громадським транспортом. Ще не мало людей періодично відвідують це місце направляючись в ТРЦ і на культурні заходи концертних майданчиків наколишніх ДК, та кіностудії. Всі вони зараз мають спускатись в тісний підземний перехід.

Користувачів Шулявки можно поділити на такі категорії:

1. — люди що живуть довкола метро Шулявська;

2. — люди, що приїздять на навчання в вузи довкола;

3. — люди, що приїздять на роботу в офіси, на виробництво в ВУЗи;

4. — люди, що приїздять на культурні події у навколишні концертні майданчики, ДК, до кіностудії

5. — люди, що приїздять до торгівельних та торговорозважальних центрів;

6. — люди, що прямують в Солом’янський район;

7. — люди, що прямують на радіоринок «Караваєві дачі»;

8. — люди, що прямують в напрямку Борщагівки;

9. — люди, що прямують в медмістечко на Зоологічній;

10. — користувачі технокластеру заводу, що пропонується.

Slider image

Схема функцій навколишньої забудови

На цій схемі проіллюстрованно пішохідне навантаження на Шулявский вузол. Кожний будинок з’єднано лінією зі станцією метро. Кожна лінія може означати від 2-х людей з будинку в садибній забудові Караваєвих дач до 1000 у великих житлових, офісних та учбових комплексах.

Slider image

Схема функцій навколишньої забудови

На сайті http://www.msg.kiev.ua. Вказано, що пасажиропотік 29 000 чол/добу. Оскільки метрополітену зручно рахувати через чекіни на турнікетах, можемо припустити, що стільки ж людей виходить з метро. Отже маємо близько 58 000 відвідувань площі лише з метро.

За підрахунками навколо Шулявки живуть 360 000 чоловік і 315 000 з них відрізані від метро підземним переходом.

Slider image

Склад Шулявки Шулявка — це:

Транспортна розв’язка;

Пересадочний вузол громадського транспорту;

Міська площа та громадський простір

Slider image

Схема генерального плану та благоустрою площі.

Slider image

Транспортна розв’язка: Концепція повністю базується на талановитому інженерному рішенні транспортної розв’язки в три рівні з ревирсивним розподілчим кільцем, що розробив київский інженер Віктор Петрук. Нашою концепцією пропонується влаштувати горизонтальну пішохідну площу в рівні виходу із метро, та віднести реверсивне кільце в сторону метро КПІ, опустивши нижче пішоходів.
З матеріалами по транспортній схемі розв’язки Віктора Петрука можна ознайомитись тут: https://www.facebook.com/victor.petruk.9/posts/723868147669398
Змодельваний рух по разв’язці https://www.youtube.com/watch? v=PL3iYNVLjLE&feature=youtu.be

Пересадочний вузол: Підвищення швидкості та комфорту пересадки досягається за рахунок безперешкодного пересування пішоходів між зупинками громадського транспорту і станцією метро. За рахунок транспортної схеми відстань між зупинками на О.Довженка та В. Гетьмана менше ніж у сучасному варіанті.

Міська площа та громадський простір: вважаємо, що на Шулявці повинна бути зручна, безпечна та ціава пішоходам міська площа і громадський простір. Вона має зв’язувати розділенні дорогами частини району та метро. Громадський простір на Шулявці має включати наступні функціі:

1. Зручний транзит в усіх напрямках.

Схема сновних напрямків переміщення пішоходів.

Slider image

2. Елементи озеленення. Газони для сидіння, клумби з кущами та квітами, а також дерева.

Slider image

Дерева на площі перед метро не заважають основним потокам пасажірів, та утворюють тінь. Між площею та проспектом є простр де можна влаштувати технічні приміщення та клумби.

Slider image

3. Місця спілкування та тихого відпочинку, що подітятиметься за елементами — простір площі, амфітеатри, лавочки, та за формою відпочинку, це спілкування за їжею — кафе зі столиками, кіоски з різноманітними перекусами, столики та споглядові барні стійки. До тихого відпочинку також можна віднести читання та роботу з гаджетами, для яких треба буде реалізувати елеектронні представництва бібліотек, кіоск з прессою, полиці вільного доступу до книжок та преси, роздачу інтернету через вай-фай, та електророзетки в місцях сидіння.

Місця тихого відпочинку, де можно сидіти і дивитись на дорогу. Такі місця передбачені в обох напрямах проспекут Перемоги. Беручи до уваги орієнтацію проспекта що до сторін світу, з цих місць можна буде спостерігати закати в сторону Берестейської, та світанки в сторону КПІ.

Slider image

А з площі в цих місцях перспективу не буде загороджувати огорожа.

Slider image

Варіант багатофункційного використання огорожі площі.

Slider image

4. Напрями активного відпочинку: спорт, театр та музика, діти. Спрот може бути представлений як, прокат велосипедів, роликів сігвеїв та іншого інвентарю, велопарковками та скелелазними зачіпками на будівельних конструкціях. Театрально- музична складова може бути втілена у вигляді сцени з амфітеатром де можуть виступати творчі колективи, проводитись різні події, а також можно просто посидіти і відпочити та поспілкуватись. Розташовані на площі вуличні музичні інструменти та музики, також додадуть місцю привабливості. Для дітей пердбачається дитячий майданчик намальовані на мощені ігри та кімната матері і дитини. Дитячий майданчик розташовано біля центрального гастроному (нинішньго «Сільпо») подалі від основних пішохідних потоків, та неподалік супермаркету, що додасть зручності при поході за продуктами з дітьми.

Амфітеатр з невеликою сценою. За звичай це може бути просто місцем тихого відпочинку городян, де можно посидіти поспілкуватись, але є можливість організовувати різні події, концерти, лекціі, покази фільмів, або колективний перегляд футбольних матчів. Під високою частиною амфітеатру можно влаштувати кав’ярню та вареничну. На самій трибуні місця для сидіння та електророзетку для підзарядки гаджетів.

Slider image

Скелелазні зачіпи на мостових колонах. Під мостовими конструкціями, та між основними шляшами пішохідних переміщемь, можна влаштувати павільони з ріноманітними актисностями.

Slider image

5. Підприємства торгівлі та обслуговування населення. Кількість торгівельних точок, їх асортимент та форма мають бути обмежені концепцією та узгоджені з громадою. Звичайно іх розташування не має завважати комфортному пересуванняю та перебуванню на площі.

Slider image

6. Інформаційна та безпекова складова у вигляді медпункту, ділничного пункту міліції та довідкової служби з єлектронними інформаційними системами. Також у віддалених місцях площі можна розставити стелли з кнопками виклику допомоги.

7. Громадські туалети, або під площею, або в приміщеннях павільонів.

8. Паркінг. Під конструкціями площі та шляхопровіду В. Гетьмана/О. Довженка пропонується розмістити автостоянки. Якщо підлогу автостоянки зробити похилою, стоянку можна організувати під усією конструкцією шляхопроводу.

Slider image

9. В будівлі цеху заводу «Більшовик», що повністю рятується від зносу концепцією, пропонуєтся прокласти тротуар вздовж проспекта Перемоги, розмістити єлементи активності, що взаємодіють з площею, та провести реновацію будівлі в «Техно кластер»

Slider image

Тези та ідеї, що до єкономічного функціунування площі та управляння міським простором.

Я вважаю, що розумно спланований міський простір може бути зручним, цікавим і при цому самозабезпечуваним, або навіть прибутковим.

Якщо сучасні моли намагаються бути схожими на громадський простір, щоб приваблювати більше людей, то і сучасний громадський простір може взяти на озброєння систему управління сучасних молів, а також джерела і методи отримання прибутку.

Якщо розпочати реорганізацію міських просторів одразу з високої планки гарного простору, це може викликати конкуренцію та змусити підтягуватись до цого рівня інщі громадські місця. Схожу ситуацію ми могли бачити в Києві з Троргово розважальними центрами. Піся того як Відкрився «Караван» всі були змушені до ньго підтягнутися минуючи тим самим еволюційну стадію розвитку у вигляді багатоповерхових критих ринків.

Прибутковість такого простору може бути показником потрібності людям. Одним із шляхів залучення грошей на будівництво Шулявськго вузлу, може бути домовленність з девелопером, що він буде якийсь час отримувати прибуток з діяльності цого громадського простору.

Віхи потрібні для реалтзації та функціонування:

Концепція

Управління

Контроль громадськості

Зацікавленність в якісному громадському просторі, та якісному обслуговуванні людей. Концепція розвитку та управління міською площею може бути схожею з концепцією таких міських об’єктів як: Парк культури «ім. Горького» в Москві, та «Централ парк» в Нью Йорку.

Надходження:

Відсоток від продажу товарів на території площі Прокат велосипедів та іншого устаткування

Плата за паркування

Влаштування івентів

Реклама

Видатки:

Заробітня платня

Прибирання території

Коммунальні платежі (єлектрика, вода, тепло)

Ремонт та заміна устаткування

Висадка та догляд за рослинами

Slider image

Техно-кластер: Оскільки концепція дає можливість повністю зберегти корпус заводу «Більшовик», вважаю, що маємо відповісти на питання навіщо.

• Економія на демонтажу та утилізаціі конструкцій заводу.
• Корпус має доволі високі єстетичні якості (він красивий) та історично формує простір площі та її унікальність
• Цей при проведденні реновації цей корпус можно використовувати з користю для суспільства, та в єфективній функійній зв’язці з пропонованим концепцією громадським простором.

Як приклади можна вяти реноваціі территорій промислових підприємств в Москві, де створили арткластери. Завод «Вінзавод», «Красний Октябрь», «Артплей», «Флакон», «Арма».

Оскільки навколо багато технічних університетів, та підприємств булоб гармонічніше розвивати простір у напрямку нових технічних ідей та стартапів, зробити його місцем зустрічі інженерної та дизайнерської їдумки. Змінити напрямок з арт на техно.

При реконструкціі Шулявського шляхопроводу буде розшірено автомобільну частину просспекту перемоги за рахунок пішохідної зони. Тому концепцією пропонується пішохідну зону вулиці проспект перемоги в сторону вулиці Гарматної зробити через корпус зааоду «Більшовик» демонтувавши заповнення віконних отворів, та звівши нову зовнішню стіну для приміщень в середині споруди.