Кав’ярня на першому поверсі багатоквартирного будинку. Що варто врахувати і власникам закладу, і мешканцям будинку

Кафе та ресторани, пекарні та магазини, які знаходяться на нижніх поверхах багатоквартирних будинків – це явище поширене у багатьох містах України. Особливо така практика поширена у житлових кварталах, де “все включено” – і поліклініка, і кав’ярня, і фітнес-клуб, однак місця в районі для всіх замало.

Slider image

Заступник директора столичного Департаменту будівництва та житлового забезпечення Юрій Тацій пояснює – чому розміщення ресторану на першому поверсі житлового будинку є не завжди вдалою ідеєю?

“Найчастіше заклади громадського харчування відкривають у приміщеннях, які шляхом реконструкції переводять із житлових у нежитлові. Проте проєктант такої реконструкції змушений рахуватись з купою вимог, прописаних у різних державних будівельних нормах, а саме:

1. Кількість паркомісць. Під час будівництва житлової споруди парковки проектуються відповідно до кількості квартир і кімнат у них. Для закладів громадського харчування вимоги інші, які не завжди можуть бути втілені в межах території забудови.

2. У приміщенні потрібно передбачити два окремих входи/виходи для винесення сміття та для прийому вантажів – зокрема, продуктів харчування. Зважаючи на те, що будинок вже зведений, а реконструкція – це зміна тільки внутрішнього простору квартири, зробити додатковий вихід вкрай проблематично.

3. Середній рівень дозволеного навантаження на електромережу згідно з ДБН становить приблизно 2,5 кВт на одну квартиру. Загалом показник залежить від поверховості будинку і загальної кількості квартир. Ресторан, зважаючи на велику кількість електроприладів для приготування їжі, може нести навантаження на систему у розмірі 50 кВт. Як це відобразиться на електрозабезпеченні всього житлового будинку – питання відкрите.

4. Робота кафе потребує зовсім інших вентиляційних та протипожежних систем, ніж в усьому будинку. Для цього необхідні складні проєктні рішення та специфічні погодження.

5. Функціонування закладу громадського харчування – це завжди сильні запахи, підвищений рівень шуму та забруднення. Знизити їх до дозволеного рівня – додаткова складність як для замовника, так і для архітектора.

В усьому перерахованому мають бути враховані інтереси осіб, які живуть поряд, і умови їх проживання не можуть бути погіршені на догоду чиїхось бізнес-інтересів.

Тож, якщо є намір відкрити заклад громадського харчування на першому поверсі житлового будинку, варто, щонайменше, уважно вивчити це складне питання з різних боків і врахувати всі вимоги законодавства та в підсумку детально оцінити всі варіанти розташування майбутнього закладу.

Slider image

І на додачу порада від Урбаніста. Власникам квартир чи співвласникам багатоквартирного будинку, обраного для розташування закладу громадського харчування, варто теж уважно вивчити всі ці вимоги і ще уважніше простежити, аби всі вони були враховані і виконані “новими сусідами”. 

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3