Путівник Урбаніста. Нові візитівки українських міст

Відвідуючи якесь місто, ми плюс-мінус знаємо, ДЕ треба побувати, ЩО оглянути, аби скласти враження про місто. У Києві – це Хрещатик і Поділ, у Львові – площа Ринок, у Харкові – Центральний парк, а в Одесі – Дерибасівська.  Однак, таких традиційних, “заїжджених” локацій уже буває замало. Тим більше, для тих, хто шукає нових вражень. І у багатьох українських містах з’являється те нове, що може такі враження подарувати.

Креативність творців, активність громади, допомога місцевої влади і… в містах постають нові урбан-парки, неймовірні інсталяції і витвори сучасного мистецтва. Урбаніст відвідав кілька таких локацій, які можуть стати новими візитівками міст.

Урбан-парки для молоді

Харків – місто колишньої примарної соціалістичної величі. Найбільша площа, найкращий парк, найширші алеї і… найсучасніші урбан-парки. Новий, уже третій у місті, урбан-парк відкрили зовсім недавно. Він розташований в парку Юр’єва і об’єднує майданчики для вуличних видів спорту.

Slider image

Такі парки у місті – це місця паломництва молоді, адже тут – все в одному: футбольні й баскетбольні майданчики, скейт-парк, зона для паркуру, майданчики для тренувань і закрите поле для футбольного фрістайлу та гри 3х3. Саме тому, якщо у центральний парк йдуть мами з візочками та закохані, то активна молодь з’їжджається у такі урбан-парки. 

Slider image

Унікальні арт-об’єкти і власний “тунель кохання”

Дніпро постійно оновлюється. Нові вулиці та парки – креатив місцевої потужної команди урбаністів. І тепер тут є арт-простір, якого немає більше ні в України, ні в Європі.  Облаштований він на вулиці Короленка. Це – новий Бульвар Мистецтв. Фонтани з підсвічуванням, металеві стовпи химерної форми, арт-об’єкти, які світяться.

Slider image
Slider image

А ще тут є унікальна інсталяція. Завдяки кінетичному сенсору та спеціальному програмному комплексу на екрані відтворюється графічна реакція на рух людини. Кожен може намалювати цифрову картину, розкрити велику цифрову форму, грати музику на цифрових струнах, танцювати та створювати заморожені малюнки! 

Slider image

Є у Дніпрі й технопарк. Його облаштували на місці старої алеї. Це – безкоштовний тренажерний зал на свіжому повітрі, майданчик для воркаута та “інтелектуальна” велодоріжка. Цей парк уже третій у місті. Але цікавий він ще й тим, що на велодоріжках є світлофори, завдяки чому діти зможуть навчатися правилам дорожнього руху.

Оновили тут і набережну Перемоги. Майже на 3-х кілометрах з 4-х висадили дерева, побудували 2-сторонню велодоріжку довжиною у 2.6 км, влаштували кишені для паркування, і  встановили три громадські вбиральні. Роботи ще тривають, але це вже величезний простір для прогулянок та веломандрівок.

До речі, у багатьох громадських просторах у місті встановлюють антивандальні меблі. Як от на вулиці Яворницького. Ця вулиця стане пішохідною, перетворившись в зручну і сучасну зону відпочинку для дніпрян.

Slider image
Slider image

А ще чим Дніпро може похизуватися – так це власним “тунелем кохання”. Пам’ятаєте, такий є на Рівненщині біля селища Клевань. Туристи з усього світу їдуть, аби там сфотографуватися. А нещодавно цю назву навіть запатентував місцевий підприємець. Дніпрянам нікуди їхати не потрібно. Варто просто сісти у трамвай №5 на житловий масив Західний. Дерева, кущі та транспорт зробили свою справу і, повірте, ці фото будуть хітом у соцмережах.

Slider image

У Києві також з’явився свій тунель кохання, однак не природний, а рукотворний. У парку на Русанівській набережній комунальники висадили дерева у вигляді арок, які символічно назвали “тунелем кохання”.

“Хащі” і “Весільна карусель”

В Умані намагаються зробити привабливими для туристів не лише дві “Софіївки”. Окрім них, в місті є що відвідати і на що подивитися. Приміром, можна пройтись реконструйованою площею Соборності. Сьогодні вона є однією з окрас міста, а світломузичні пішохідні фонтани та безкоштовний атракціон “Весільна карусель”  – родзинки цього простору.

Slider image

Фонтани, фонтани, фонтани!

До речі, про фонтани. У Дубаї днями відкрили найбільший у світі фонтан. The Palm Fountain – така у нього назва, а площа – 7327 кв.м. Вода з фонтану підіймається на висоту до 105 метрів.

Але у нас мова не про цей фонтан. Звичайно, не таких розмірів, але у “Серці міста” у Манганарієвському сквері Миколаєва теж є новий фонтан – світловий і пішохідний.

Slider image

Своїм новим фонтаном можуть похвалитись і львів’яни. Його кілька днів тому відкрили на площі перед Львівською оперою. Фонтан підсвічується різними кольорами, вода в ньому подається із музикою. При цьому відтворюються класичні композиції. Як наголошують творці, синхронізація фонтану з оперним театром дозволить насолодитися виставою не тільки всередині театру, а й ззовні.

Slider image

Маршрут, для найкращого селфі

Звісно, ми їдемо у нові міста, аби надихнутися, відпочити і ввібрати місцевий колорит. А залишаємо усе – у спогадах на фотографіях. Інколи місце буває чудовим, а от на фото – не видно його краси. Це виправили у Чернівцях і створили спеціальний селфі-маршрут.

Slider image

Це незвичний погляд на звичну екскурсію. Особливістю є можливість пройти маршрут, як самостійно з путівником і зробити собі селфі на всіх локаціях, так і групою разом з екскурсоводом та фотографом. Запевняють, що селфі будуть неперевершені.

Можливо скоро з’явиться новий тренд: вивчати місто за новими локаціям. Адже міста змінюються. І їм є що вам показати.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3