“Прозорі міста” України. Чому “прозорість” міста є такою важливою для його мешканців?

Команда програми “Transparent cities/Прозорі міста” оприлюднила результати проміжного вимірювання прозорості українських міст. 39 міських рад доєдналися до проведення дослідження та надали оновлені дані щодо виконання індикаторів методології прозорості “Transparency International Україна”.

Slider image

Методика

Експерти “Transparency International Україна” перевіряють міста за 14 показниками:  житлова політика; кадрові питання; доступ та участь містян; інформація про роботу органів місцевого самоврядування; бюджетний процес; освіта; комунальне майно; фінансова і матеріальна допомога, а також гранти; землекористування та будівельна політика; професійна етика та конфлікт інтересів; інвестиції та економічний розвиток; муніципальні закупівлі; комунальні підприємства та соціальні послуги.

Це – офіційні дані, які мають бути публічними та доступними для громадян. Експерти перевіряють офіційні сайти міськрад, надсилають запити і аналізують відповіді на них, переглядають скарги. Усю цю інформацію аналітики не просто беруть на віру, а перевіряють за допомогою додаткових джерел.

Тобто фактично аналізу та оцінці піддається те, наскільки місцева влада є відкритою для своїх же громадян, наскільки легко містяни можуть знайти відповіді на всі свої запитання і головне – отримати потрібну допомогу. І це в 14 різних сферах міського життя.

Результати

Ті дані, які експерти програми “Transparent cities/Прозорі міста” оприлюднили напередодні, є проміжними і, як наголошують укладачі рейтингу, слугують орієнтиром для міських рад, які прагнуть оцінити свій прогрес і порівняти свій статус з іншими містами-учасниками Рейтингу прозорості.

Slider image

Лідером із приросту балів став Нововолинськ, отримавши плюс 29,4 бала. Дніпро та Львів покращили показники на 19,1 та 18,3 бала відповідно.

Наступні за темпами приросту – Кременчук, Фастів, Коломия, Мукачево, Новомосковськ та Охтирка. Ці міста значно поліпшили прозорість у різних сферах і показали приріст від 17,4 до 11,9 бала.

21 із 39 міських рад отримали від 6,4 до 0 балів.

А ось Покровськ, Одеса, Бровари та Кривий Ріг показали зменшення балів від мінус 0,3 до мінус 1,9 у порівнянні з позиціями минулорічного рейтингу.

Slider image

Якби експерти “Transparency International Україна” укладали Рейтинг прозорості влітку, то 5 міст могли б потрапити до категорії “Прозоре місто” (80-100 балів). Це Львів, Дніпро, Покров, Тернопіль та Кам’янське.

Складові успіху лідерів

Дніпро показав приріст в 11 з 14 сфер. Місто одержало найвищу оцінку прозорості у сферах бюджетного процесу, житлової політики, закупівель, освіти та соціального послуг. У двох сферах, де кількість балів не змінилась – це кадрові питання, фінансова, матеріальна допомога та гранти – місто вже мало максимум балів за результатами Рейтингування-2019.

Львів показав приріст у 12 із 14 сфер. Аналітики оцінили максимальним балом сфери житлової політики, закупівель, землекористування та будівельної політики, кадрових питанть, комунального майна, освіти, соціальних послуг, фінансової, матеріальної допомоги та грантів.

Slider image

Реакція

У містах-лідерах інформацію про проміжні результати рейтингу прозорості міст сприйняли як перемогу. Перемогу цілком заслужену. Самі укладачі рейтингу з команди програми “Transparent cities/Прозорі міста” визнають і наголошують, що ключовими факторами, які впливають на прозорість міста, є, насамперед, “проактивна позиція міської влади” та “високий рівень кваліфікація працівників міських рад”.

Мер Львова Андрій Садовий так і написав у себе у Фейсбук: “Це означає, що менеджмент Львова є відкритим і зрозумілим. Всі закупівлі, торги, та інші процеси відбуваються публічно і кожен може це перевірити та отримати необхідну інформацію.”

А директор Інституту міста Олександр Кобзарев пояснив – яким чином Львів зміг збільшити свої показники:

“Спільно з профільними заступниками, керівниками департаментів і управлінь ми детально пропрацювали всі попередні зауваження, зробили доступними великі обсяги інформації і маємо позитивний результат”.

Мер Дніпра Борис Філатов був більш багатослівним. Можливо тому, що у сьогоднішньої історії є кількарічна передісторія.

Міський голова Дніпра на своїй сторінці у Фейсбук нагадав про те, як обіцяв, що він та його команда зроблять все, щоб Дніпро досяг лідерів за рейтингами відкритості та прозорості влади.

“…Коли Дніпро увійшов у п’ятірку найбільш відкритих та прозорих міст за версією міжнародної антикорупційної організації Transparency International, я присягався, що ми будемо серед трьох.

Сьогодні, ми – другі в усій Україні. Так, поки що це просто проміжний рейтинг, але ми будемо триматися за нього.

Мало хто розуміє, яку титанічну роботу мали виконувати всі підрозділи міської ради.

Дуже легко бути розумним і красивим, коли в територіальній громаді 20 тисяч людей і нестерпно важко зробити такий результат у величезному і складному мільйонному місті.

У нас вийшло”, – написав міський голова Дніпра Борис Філатов.

Команда програми “Transparent cities/Прозорі міста” планує в жовтні розпочати роботу над формуванням Рейтингу прозорості-2020, який і покаже результати усіх 100 найбільших міст України. А поки у міських рад ще є час, аби покращити свої показники і зробити свої міста ще більш прозорими і, головне, відкритими для своїх же громадян.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3