Прозорі і не дуже. Як в Україні вимірюють прозорість міст і що відбувається у найбільш непрозорих з них

Уже третій рік поспіль “Трансперенсі Інтернешнл Україна” аналізує відкритість влади у містах та складає рейтинг прозорості 100 найбільших міст України. Він показує наскільки міська влада розкриває інформацію про свою діяльність, чи легко її знайти та наскільки просто громадянам впливати на рішення влади.  

Slider image

Минулого року найпрозорішими стали одразу два міста з протилежних частин України, це Покров на Дніпропетровщині та Дрогобич на Львівщині. Вони отримали по  79,1 бали. Не 100 звичайно, але порівняно з найменш прозорим Новомосковськом (теж Дніпропетровщина), у якого 18,1 – різниця відчутна. Далі у рейтингу найпрозоріших міст – Тернопіль, Маріуполь, Вінниця Львів, Бахмут, Кам’янське, Дніпро і Біла Церква. Тобто, як доводить рейтинг, відкритість влади не залежить від географічного розташування міста, значення та величини бюджету. 

Як складається  рейтинг прозорості 100 найбільших міст України?

Експерти “Трансперенсі Інтернешнл Україна” перевіряють міста за 14 показниками:  житлова політика; кадрові питання; доступ та участь містян; інформація про роботу органів місцевого самоврядування; бюджетний процес; освіта; комунальне майно; фінансова і матеріальна допомога, а також гранти; землекористування та будівельна політика; професійна етика та конфлікт інтересів; інвестиції та економічний розвиток; муніципальні закупівлі; комунальні підприємства та соціальні послуги.

Slider image

Це – офіційні дані, які мають бути публічними та доступними для громадян. Тобто експерти перевіряють офіційні сайти міськрад, надсилають запити і аналізують відповіді на них, переглядають скарги. Усю цю інформацію аналітики не просто беруть на віру, а перевіряють за допомогою додаткових джерел. Враховується ще й те, наскільки цю інформацію легко найти містянину і чи викладена вона у повному обсязі.

Світлий і темний бік міст

Усі дані розподіляються за 14 показниками. Максимально можна набрати 100 балів, однак, якщо місто набирає 50 і менше, воно опиняється у темній частині списку, тобто дії влади не прозорі для мешканців міста. Відповідно, міста з рейтингом 50 і більше балів опиняються у світлій частині списку. Якщо у 2017-му міст у світлій частині списку було лише 7!, то у 2019 – вже 36. І хоча кількість “прозорих” міст збільшується, темпи приросту, порівняно з позаминулим роком, дещо впали.

Хоча, експерти “Трансперенсі Інтернешнл Україна” прогнозують, що цього року, у зв’язку з виборами, прозорість міст збільшиться. До того ж, можуть бути неочікувані лідери. Фактично це те, що відбулося з Покровом. Місто на Дніпропетровщині ще 2017 року у рейтингах було 91!, а в 2018 – вже 4-м. А вдалося це завдяки тому, що на сайті Покровської міської ради був створений окремий розділ “Прозоре місто”. Там оприлюднюється потрібна інформація у зручному форматі. Також  ухвалено та оприлюднено низку регламентів та інших регулятивних документів.

Slider image

Загалом, не один Покров показав, як за декілька років можна збільшити відкритість міста. Адже 8 міст у 2019 додали до своїх попередніх показників понад 20 балів. Як от Коломия, яка з 96-го місця у 2018-м, минулого року піднялась на 29! І перейшла з темного на світлий бік рейтингу. Через відкритість місцевих рад у 10-ці кращих теж відбулися зміни. Там опинилися Кам’янське та Біла Церква, витіснивши Житомир та Кропивницький.

Slider image

Які сфери відкриті для містян, а куди “зась”?

У 2019 році за даними рейтингу таких особливо “відкритих”  сфер було дві. Це “Кадрові питання”, адже на офіційних сайтах міськрад почали активно оприлюднювати оголошення про конкурси, вакансії та вивішувати біографії. Та сфера “Доступ та участь”. У 2019 році 75 міст оприлюднили на сайті інформацію про громадський бюджет та правила участі у ньому. І таким чином залучили більше громадян до використання цих коштів.

Slider image

Найменш відкритими для громадян сферами є “Житлова політика” та “Соціальні послуги”. До речі, саме житлова політика усі три роки поспіль є найзакритішою сферою. У 2019-му 18 міст не набрали жодного балу у цій сфері. Тобто у цих містах складно знайти інформацію про те як, хто і яке житло розподіляє, хто перебуває на обліку та яке нерухоме майно перебуває у власності міста.

І про темний бік рейтингу

Ось як виглядає десятка найбільш непрозорих міст України: Новомосковськ, Світловодськ, Конотоп, Стрий, Подільськ, Ізмаїл, Шепетівка, Самбір, Лозова, Первомайськ. У цих містах є сфери, де аналітики “Трансперенсі Інтернешнл Україна” не знайшли жодної інформації. Це експерти, які знають де шукати, а що вже говорити про звичайних містян.

Slider image

Так на офіційних сайтах Новомосковська ви не знайдете інформації про житлову політику, у Світловодську – про соціальні послуги та землекористування, у Конотопі – про освіту, а у Стрию – про закупівлі. Звісно, що відсутність такої інформації у доступі призводить до корупції та махінацій з боку чиновників і неможливості вплинути на це з боку містян.

Slider image

Власне, і вимірювання прозорості міст –  це комплексний аналіз доступу до даних міста, який показує наявність можливостей для корупції в ньому. Він допомагає мінімізувати корупційні ризики, однак не є панацеєю від корупції загалом.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3