Озеленення міста. Як зробити, щоб дерев у місті ставало більше, а містян, занепокоєних знищенням зелених насаджень, менше

Чому в місті видаляють дерева, за яким принципом це здійснюється, хто видає відповідні дозволи, чи висаджується більше дерев, ніж видаляється, як забудовники компенсують місту ті дерева, які зрубали, хто повинен слідкувати за деревами, гілки чи крони яких нависають на проводах та інших інженерних мережах тощо. Це ті запитання, які виникають у мешканців багатьох українських міст. У Дніпровській міській раді спробували дати на них відповіді і одночасно представити своє бачення того, яким має бути озеленення сучасного міста. Це відбулось в рамках чергового засідання комісії Громадського контролю.

Slider image

Програма з омолодження дерев

Відповідаючи на критичні зауваження дніпрян з приводу того, що нібито видаляється більше дерев, аніж висаджується, заступник міського голови Михайло Лисенко пояснив, що “більша частина дерев у Дніпрі, а це тополі та акації, була висаджена в післявоєнні роки, а також у 60-ті, і ніхто тоді не ставив питання – як ці дерева ростимуть, будуть корисними чи завдаватимуть шкоду”.

“На сьогодні більша частина цих акацій і тополь не є безпечними, зазначив посадовець. – Є ситуації, коли після сильної негоди дерева падають і пошкоджують майно. У зв’язку з цим ми ухвалили програму з омолодження дерев у Дніпрі, а також видалення усіх тополь. Це буде не в один момент, а в декілька етапів. За одну видалену тополю висаджуємо сім нових дерев. Обов’язкова умова – усі вони неалергенні, а також ті, що не ростуть занадто високо. До цього процесу залучаємо фахівців і науковців, які на цьому розуміються. Кожного року в місті висаджуються тисячі саджанців. А восени висадимо більше 10 тисяч дерев. Це комплексна програма міського голови з озеленення міста”, – наголосив заступник міського голови Михайло Лисенко.

Slider image

Процедура видалення дерев

Директор комунального підприємства “Міськзеленбуд” Олег Плітченко наголосив, що “дерева не видаляються просто так”.

“Спеціальна комісія при департаменті благоустрою та інфраструктури у складі фахівців і представників обласної екологічної інспекції проводить обстеження дерев і складає відповідний акт: чи то видалити дерево, оскільки воно сухе, аварійне, фаутне, чи його обрізати або омолодити. Щодо видалення дерев мешканці можуть звертатися напряму до департаменту, і комісія виїздить на місце, або через єдину гарячу лінію міськради. А щодо дерев, гілки чи крони яких нависають на інженерні мережі, то відповідно до правил утримання зелених насаджень, за цим повинні слідкувати балансоутримувачі тих чи інших мереж”, – зазначив керівник “Міськзеленбуд”.

Slider image

Косіння трави та карантинних рослин

Заступник міського голови Михайло Лисенко розповів, що з наступного року в Дніпрі зміниться підхід до покосу трави та карантинних рослин.

“Якщо раніше комунальники “Міськзеленбуду” працювали за титулом, куди не входили території багатоповерхівок, будинків ОСББ, то з наступного року – міськзеленбудівці з підрядниками здійснюватимуть покіс по території всього міста, незалежно від того, чи це територія ОСББ, ЖБК, чи та, що обслуговують житлові сервіси. Утім, мешканці приватного сектору за своєю прилеглою територією повинні самі слідкувати”, – заначив Михайло Лисенко.

Компенсація місту за зрубані дерева

Головний архітектор Дніпра Дмитро Волик пояснив, що процедура компенсації законодавчо врегульована і якщо в процесі будівництва видаляються дерева, забудовник компенсує місту вартість відновлення зелених насаджень, і потім, у тому числі й за ці кошти, висаджуються нові дерева чи проводиться інше озеленення.

“Головне в цьому процесі, наголосив посадовець, те, що кошти, сплачені забудовником до міського бюджету, направляються виключно на заходи з озеленення. Окрім того, під час капітальних ремонтів та реконструкцій ми бачимо, що кількість нових насаджень перевищує видалені у два чи навіть три рази.

Slider image

Приміром, при створенні скверу “Прибережний” було видалено близько 350 дерев, а висаджено – 800. При реконструкції набережної уздовж ж/м Перемога видалено 260 дерев, а на сьогодні висадили 690 і планується ще. На славнозвісній вулиці Короленка видалено 11, а насадили 33. Насправді, всюди показники нової висадки суттєво перевищують ті, що видалили”, – наголосив головний архітектор Дніпра.

Місячник з озеленення міста

10 жовтня у Дніпрі розпочинається місячник озеленення міста. Як пояснив директор департаменту екологічної політики Дніпровського міської ради Олег Семенко, це найкращий час для пересадки рослин.

Slider image

“Ми ухвалили рішення розширити площу для озеленення шляхом пересадки самозасівів на вільні території. Тобто, дерева і кущі, які скажімо, захаращують майданчики, потрібно не зрізати і спалювати, а викопувати й пересаджувати туди, де, навпаки, не вистачає рослинності. Таким чином, ми і вичистимо території, і засадимо цим посадковим матеріалом порожні ділянки міста”, – розповів посадовець.

Він також закликав всіх без винятку жителів міста підтримати цю ініціативу. Кожен на своєму подвір’ї біля будинків може викопати саджанці в місцях, де їх найбільше росте, і висадити там, де насаджень бракує, нове дерево, яке буде прикрашати місто.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3