Об’єкти здоров’я. Як в українських містах “оздоровлюють” заклади охорони здоров’я

Про стан медицини сьогодні говорить кожен. Епідемія змусила нас підійти впритул до цього сегменту життя. Ми почали цікавитися особливістю медичної реформи, навчилися шукати на сайтах лікарень наявні ліки і на свої очі побачили те, на що до цього очі часто закривали – стан наших лікарень. І щойно заходить мова про лікування, намагаємося шукати сучасні медичні заклади. З новим обладнанням та пристойним ремонтом. Однак, стереотип, що у державних закладах стіни ще з радянською фарбою та йодом – живий.

Урбаніст вирішив зібрати інформацію про медичні заклади в українських містах – і ті з них, які відкрилися не так давно, і ті, у яких відбулися кардинальні зміни. І певною мірою спростувати вищезгаданий стереотип.

Чергове відкриття Охматдиту

Урочисто, у масках, перші особи держави у липні цього року відкрили лише першу частину найбільшого медичного довгобуду країни – новий корпус Національної дитячої спеціалізованої лікарні “Охматдит”. У ньому – 6 відділень. Його будували 9 років. Кошти збирали усім світом, потім так само шукали куди ті кошти пішли і знову збирали. Фундамент заклали ще в 2011 році. Але першу чергу здали лише в квітні 2018 року. Тоді в блоці “Д” запрацювали лікувально-діагностичні та лабораторні відділення.

Slider image

Зараз у цьому корпусі  –  найкраще обладнання світового рівня. Тут можуть проводити до ста трансплантацій кісткового мозку на рік і виконувати понад 100 тисяч високоякісних досліджень. Остаточно завершити будівництво, обладнати і відкрити лікарню повністю, обіцяють у 2021 році. Але уже сьогодні це – найсучасніший дитячий медичний заклад в Україні

Лікарня-готель та найновіше обладнання

Не так довго, але теж “з нуля”, будували новий шестиповерховий хірургічний корпус Центру матері та дитини ім. Руднєва в Дніпрі. Виглядає він як добротний готель. Те ж відчуття виникає і коли заходиш усередину. А потім – не віриш, що потрапив до дніпровської лікарні – занадто різні відчуття. Кожна палата – для маленького пацієнта і його мами. Саме у цій лікарні вперше пройшла кардіохірургічна операція у недоношеного немовляти.

Slider image

У сучасних операційних досягнута максимальна стерильність – завдяки ламінарним потокам і спеціальним фільтрам. Всі двері в операційних – з сенсорами. Їх можна відкрити, не торкаючись кнопки. Навіть стіни в операційному блоці – з антибактеріальним покриттям. 

Сучасне обладнання дозволяє оперувати найменших новонароджених – вагою від 400 грамів. А консиліум лікарів можна проводити онлайн одразу під час операції, адже у операційну лампу вмонтована відеокамера. Після відкриття велика кількість лікарів, захотіли працювати тут, тому до лікарні обрали лише найкращих.

Slider image

Цього ж року під опікою міської влади оновилась Дніпровська лікарня №11. Зараз тут сучасне медичне обладнання, нові вікна та ремонти у кабінетах. До таких змін заклад був під керівництвом обласної влади 7 років. Оновлюються й інші лікувальні заклади, як первинної ланки медицини, так і вторинної, які повернули з підпорядкування області місту. Загалом капітально відермонтовано 9 об’єктів.

Slider image

За міські кошти придбали нове обладнання для дитячого відділення міської стоматологічної поліклініки №1. Півтора мільйони гривень пішло на те, щоб маленькі мешканці Дніпра не боялися колишніх старих бормашин та стін із обдертою фарбою. До речі, у цьому відділенні 15 років не було ремонту, тому можна лише уявити, з якими спогадами живуть ті діти, які лікувалися там до цього.

Запланували і зробили

Не нову будівлю, але необхідне обладнання, отримала лікарня швидкої допомоги Кропивницького. Там нарешті вперше за 30 років відремонтовано травмпункт, встановлено два сучасних рентгенапарати, сучасне хірургічне обладнання. 

Як зазначає мер міста Андрій Райкович, “практично всі знакові об’єкти, які планувались, вже працюють. Паліативне відділення, інсультний та гемодіалізний центри, сучасне дитяче інфекційне відділення, яке, по-суті, прийняло на себе головний удар коронавірусу, комфортний пологовий будинок з функціями перинатального центру, три амбулаторії сімейної медицини, рентгенологічне та нове приймальне відділення у стаціонарі №1 ЦМЛ, що на Фортечних валах. Крім того, закуплено по два  реанімобілі, “швидкі допомоги” і  спеціальні авто для обслуговування закладів охорони здоров’я”. 

Slider image

Також у місті відкрили дві соціальні аптеки, адже програма “Доступні ліки” тут активно працює. Але найбільше мешканці чекають переведення  у нове приміщення стаціонару №2 Центральної міської лікарні. Там створюється сучасна багатопрофільна лікарня.  Місто відремонтує туди під’їзні шляхи і пустить зручні  нові комунальні автобуси. У Кропивницькому з’явиться ще один потужний медичний центр, розміщений у зеленій реабілітаційній зоні.

До речі. видання “Слово і Діло” аналізувало обіцянки мерів і їх виконання. Андрій Райкович виконав обіцянку закупити два сучасних цифрових апарати для Центральної міської лікарні Кропивницького. У рентген-відділенні завершили ремонт, і вже придбали обіцяне обладнання.

Будівництво, з якого забирають кошти

А ось у Вінниці відкриття нового відділення екстреної допомоги ще чекають і сподіваються, що воно не стане черговим довгобудом. Його добудовують на базі Міської лікарні швидкої медичної допомоги. Незабаром у новому корпусі з’являться ідеально сформований маршрут пацієнта, повна діагностика та лікування.

Це відділення є необхідним і дуже важливим, а враховуючи те, що лікарня надає допомогу пацієнтам з політравмами, пацієнтам, що постраждали під час ДТП, і зона обслуговування розширена з 10 кілометрів майже до 100 кілометрів, тут є більшість унікальних відділень: нейрохірургія, урологія, щелепно-лицеве, лор-відділення та політравма. Вже незабаром сюди доправлятимуть надважких пацієнтів з усього регіону. А поки що будівельники проводять внутрішні роботи. Принаймні, про це говорить Міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Щоправда тут же й додає, що з анансованого обладнання, яке мала б закупити держава, цього року буде лише половина. Усе інше – наступного. Причина банальна – зменшене фінансування.

Експериментальне антибактеріальне обладнання 

Хто отримав чи не найбільший удар від коронавірусу, так це Чернівці та область. Велика кількість хворих, найвіддаленіші райони. МВС навіть виділило Чернівецькій області вертоліт для транспортування хворих на коронавірус.

Багато гуманітарної допомоги розходилося по чернівецьких лікарнях. Сюди ж надійшло й нове антибактеріальне обладнання. Чернівці – перше місто, де розробники вирішили презентувати переваги використання бактерицидного модуля, зокрема в лікарні, яка першою почала приймати хворих на коронавірус.

Slider image

Бактерицидний ультрафіолетовий модуль “EcoUVC-280”, передбачає ультрафіолетову короткохвильову стерилізацію без озону та ртуті. Таке випромінювання інактивує мікроорганізми без хімічних речовин та є ефективним проти патогенних мікроорганізмів.

Перед цим найсучасніше обладнання придбали для дитячої лікарні міста. Це –  кювез для новонароджених американського виробництва. Його вартість – 1 млн. 100 тис. грн. Аналогічних кювезів немає в інших закладах охорони здоров’я області.

Тепер лікарня замовила ще дві ендоскопічні системи для бронхоскопії за 2,9 млн грн. Пристрій призначений для дослідження та лікування пацієнтів зі захворюваннями бронхів і легень. Ця лікарня ще з березня визначена однією з госпітальних баз для прийому хворих на коронавірус. Протягом карантину заклад спрямував 5,7 млн грн за спрощеною “ковідною” процедурою на боротьбу з інфекцією.

Найзручніший травмпункт в Україні

Перший медичний заклад, побудований з нуля, з’явився і у Миколаївській області. Понад 30 років травмпункт у Лікарні швидкої медичної допомоги знаходився у занедбаному підвалі із цвіллю, грибком і таким же обладнанням. У таких умовах мешканці міста та району отримували допомогу, адже альтернативи не мали. 

Slider image

Сьогодні це найзручніше відділення даного профілю в Україні, де враховані всі вимоги доступності та використані сучасні технології. У новому травмпункті можна отримати весь комплекс медичних послуг при травмуванні. “Далі буде” – прокоментував мер Миколаєва Олександр Сєнкевич. 

Амбулаторія з космічним обладнанням

Ну й справжнім подарунком для мешканців Борисполя стало відкриття амбулаторії сімейної медицини. Це приміщення також побудоване з нуля. За його спорудженням можна було слідкувати онлайн, адже директор амбулаторії постійно звітував про кожен день будівництва. Воно тривало 9 місяців і у вересні туди уже прийшли перші пацієнти. Тут – п’ятиразовий обмін повітря за годину, датчики, щоб влітку й узимку було плюс 24 градуси, відеонагляд, система пожежної безпеки. Спеціальні панелі для підвісної стелі – їх можна мити, як і стіни. 80% матеріалів, використаних при будівництві, вироблені в Україні, а 40% – у Борисполі. У перспективі – міні-скверик біля амбулаторії, мобільний додаток і соціальна аптека.

Slider image

Попри сумний стан медицини загалом у країні, маємо приклади, коли завдяки зусиллям влади, постійному контролю громади і спільному бажанню медичні заклади не лише ремонтуються, а й будуються нові. А децентралізація, яка дала місцевим громадам кошти, сприяла тому, щоб спрямувати їх на потреби конкретного регіону – точково.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3