Місто в заторах. Як поліпшити транспортне сполучення в українських містах?

Існує кілька механізмів, за рахунок яких можна і транспорту систему збалансувати, і якість доріг поліпшити, та й не лише їх. Приміром, треба збільшувати кількість парковок, забезпечувати зручні проїзди і, звичайно ж, сприяти поліпшенню інфраструктури забудовником та вдосконалювати систему містобудування. Так вважає заступник директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА, начальник управління адміністративних послуг Юрій Тацій. Він викладає своє бачення того, як вирішити проблему заторів в місті, акцентуючи увагу на поліпшенні системи містобудування та “заохоченні” забудовників, аби вони не забували про поліпшення інфраструктури.

Є кілька варіантів “поліпшення”. “Перший, як наголошує Юрій Тацій, за рахунок пайового внеску в розвиток інфраструктури населеного пункту, який повинен платити забудовник після введення в експлуатацію свого будинку. Другий – державні будівельні норми, які зобов’язують забудовника враховувати в проєкті важливі з точки зору інфраструктури елементи, наприклад, паркування та гаражі.”

Slider image

Але не все так просто…

“Верховна Рада, – нагадує Юрій Тацій, – прийняла закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні”, яким скасовує пайовий внесок для забудовників з 2021 року. З 2020 року діє перехідний період: ставка пайової участі сплачується виключно грошовими коштами, відсоток внеску становить для нежитлових будівель 4% від загальної кошторисної вартості, а для житлових – 2%.

Забудовники не платитимуть пайову участь, а зараз багато хто з них ще й уникають виконання державних будівельних норм, коли відмовляються будувати необхідну кількість паркомісць або робити заїзд відповідної широти на своїй земельній ділянці, “домовляючись” з ДАБІ.

В результаті виходить така ситуація: житлові квартали будуються, кількість машин збільшується. І оскільки забудовник парковок не передбачив, автомобілі блокують вулиці, узбіччя, в результаті чого нерідко утворюються пробки.”

Slider image

На думку Юрія Тація, з повним скасуванням пайової участі, за рахунок якої дорожньо-транспортна мережа хоч якось поліпшувалася, ситуація зовсім погіршиться.

Який же вихід?

“У багатьох країнах світу, – нагадує Юрій Тацій, – після завершення будівельних робіт перевірку здійснюють муніципалітети. Наприклад, в Німеччині спеціальна муніципальна комісія уповноважена приймати будівлю в експлуатацію. У нас контроль за виконанням будівельних норм забудовником залишається на регіональному рівні – в ДАБІ, а після її ліквідації – у Державній сервісній службі містобудування.

Якби у керівників міст і підпорядкованих їм структурних підрозділів була можливість повністю контролювати забудовника, то багато питань врегульовувались би на рівні міста. Це стосується як містобудування, так і екології, землекористуваннюя тощо. Тому підпорядкований меру Департамент архітектурно-будівельної інспекції, приміром, в Києві повинен мати функції контролю будівництва об’єктів усіх категорій.

Тоді глава міста матиме можливість контролю забудовника і виконання ним вимог містобудівної документації та інших нормативно-технічних актів. Таке рішення відповідно дасть можливість і громадськості ефективно контролювати діяльність міської влади.”

Slider image

І ще…

“Пайову участь, на переконання Юрія Тація, необхідно повернути. Будь-які будівлі або споруди, громадські, житлові, комунально-складські, промислові – це додаткове навантаження на існуючі інфраструктурні комплекси – соціальний, транспортний, інженерний, екологічний, відповідальність за які покладена на місцеві влади. Тому забудовник навіть в своїх інтересах, для поліпшення якості життя людей, які будуть жити або працювати в його будинку, повинен платити такий пайовий внесок.”

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3