Місто в полоні реклами. Як поліпшити його зовнішній вигляд і… не створити проблем для міського бюджету

Реклама – двигун торгівлі. Цю тезу, здається, ще ніхто не спростував. Але це не означає, що заради реклами можна торгувати інтересами містян. Мова, звичайно ж, про зовнішню рекламу, яка з року в рік заполоняє усі можливі і неможливі міські простори. І постійно продукує у багатьох мешканців міст запитання – що з цим можна зробити?

Свій варіант відповіді пропонує Марина Бурмака, політолог, громадський діяч, президент Українського Центру суспільного розвитку.

Спочатку, як кажуть, кілька слів про особливості ставлення громадян до зовнішньої реклами. Доводилось зустрічатись з такою ситуацією. В одному соціологічному дослідження стверджується, що українці прагнуть різкого скорочення реклами – згідно з даними цього опитування майже 65 відсотків містян висловились за зменшення кількості реклами. І тут же інше опитування, за результати якого – навпаки – зовнішню рекламу вважають першочерговою проблемою лише 4% опитаних. При чому, обидва дослідження провели авторитетні компанії, яким варто довіряти.

Slider image

Пояснення тут просте. У другому випадку опитування було присвячене загальній проблематиці розвитку міста і проблему зовнішньої реклами ставили поруч з іншими – такими, як стан доріг, тарифи, ціни тощо. Зрозуміло, що для більшості людей ці проблеми виявляються важливішими.

До того ж, окрім питань щодо скорочення реклами в цьому опитуванні ставилось питання про сюжет, який зображено на носіях. А, як зазначають соціологи, зміна сюжету з комерційного на соціальний одразу ж змінює ставлення до самих рекламних конструкцій. Тобто це звичайний прояв реакції здорового суспільства. Коли демонструють щось пов’язане з доброю справою, то суспільство такі речі підтримує.

Звідси перший висновок, який варто врахувати при розробці стратегії реформування ринку реклами, приміром, у Києві: дратують не так самі конструкції, як те, що на них зображено.

Slider image

Натомість фактором соціальної психології несприйняття “поганого сюжету реклами” часто маніпулюють люди, що мають владні повноваження. Вони переходять від господарської оцінки об’єкту – у даному випадку ринку зовнішньої реклами – до політичних маніпуляцій. Питання ж зміни правил для будь-якого бізнесу мають стояти поруч з питаннями про наслідки таких змін для громади міста.

Розумний управлінський підхід у регулюванні будь-якого ринку, включно з ринком реклами, повинен враховувати усі складові: думку городян, потреби міста у бюджетних надходженнях, потребу зберігати красу міста та його архітектурний стиль, можливість бізнесу розвиватися, бо це відкладені прибутки для бюджету у майбутньому.

Реклами справді є забагато. Раніше на ринку панував хаос. Підприємці збільшували кількість площин, щоб цього не зробили конкуренти. Чиновники користувалися хаосом та порушенням правил для заробляння корупційних відкатів.

Slider image

Очевидно, що усім потрібно прагнути до цивілізованого ринку. Рекламу скорочувати потрібно, але таке скорочення не повинно руйнувати конкурентне середовище.

Повинно бути кілька головних критеріїв зміни обличчя міста, які дозволять скоротити кількість реклами, зберегти надходження для бюджету, забезпечити подальший розвиток бізнесу та не створити штучних монополій.

Місто і бізнес мають знаходити спільний знаменник щодо скорочення кількості рекламних конструкцій і домовлятись, що таке скорочення буде відбуватися за кошт операторів, щоб місто не несло додаткових витрат з бюджету.

Slider image

Необхідно встановлювати правила щодо зовнішнього вигляду конструкцій, відповідно до архітектурного стилю кожного з районів, чи навіть вулиці. Такий механізм ефективно використовується у Канаді, Великобританії та інших країнах. Якщо вимоги щодо оформлення конструкції у кожній із зон будуть детально описані, бізнес розумітиме, що і як робити, а місто не буде нести зайвих витрат для контролю за неформатними рекламними носіями.

Потрібно передбачити можливість перенесення конструкцій в інші райони. Скажімо, зрозуміло, що центральна частина міста потребує більших змін, ніж околиці. Відбуватися таке перенесення має відповідно до публічних і відкритих розроблених схем.

Slider image

Ключовим же у такій роботі має бути взаємовигідна співпраця. Міська адміністрація, взамін інвестицій бізнесу у реформу, повинна давати тривалі і чіткі правила, наприклад на 10-ть років вперед. У такому випадку з’явиться можливість інвестувати у більш сучасні конструкції, які менше шкодять зовнішньому вигляду міста, є сучасними та інтерактивними.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3