Місто своєї мрії. Як активні громадяни змінюють свої міста

Залучення місцевих жителів до обговорення та вирішення питань місцевого життя – це популярний нині тренд. Для когось з місцевих керівників – це всього лише спосіб підкреслити близькість до народу, для когось можливість прикритись думкою народу перед ухваленням потрібного рішення – мовляв, все попередньо з громадянами обговорили. Але буває і так, що ініціатива активних містян знаходить підтримку і у мешканців міста, і у місцевої влади. Та ще й отримує розвиток у конкретній витратній статті Громадського бюджету. І тоді про результат можна не лише розповісти, його можна і показати. А ще поділитись досвідом.

Оксана Майборода, екоактивістка з громадської ініціативи “Сад історій”, розповіла Урбаністу про те, як їй та її однодумцям вдалось втілити великий проєкт –  реконструювати парк на Грабнику у Рівному.  

Slider image

Я почула вперше про парк від громадського активіста з Рівного Олександра Мельничука, який переймався розвитком міста і дізнався про те, що в парку на Грабнику планується побудувати аквапарк. Це була ідея, озвучена в медіа, яка привернула увагу активних рівнян.

Ми порахували, що якби там був аквапарк, то він зайняв би усю територію цієї зеленої зони, а це – єдина зелена зона у цьому мікрорайоні і дуже важливий парк для міста загалом. Тому активні рівняни зібралися і подали кілька проєктів громадського бюджету. З того часу якраз і стартувало відновлення парку. Ми зібралися в ініціативну групу авторів. До нас долучилися архітектори, урбаністи, активні рівняни, експерти, у процесі – міська влада і представники різних виконавчих органів. Наші проєкти отримали підтримку і перший поштовх відбувся.

Slider image

У 2017 році група стала стійкішою і ми зрозуміли, що маленькими проєктами не реконструюєш великий парк. Наприклад, не можливо побудувати майданчик, коли там немає освітлення та елементарної інфраструктури. У 2018 році ми провели публічні консультації по загальній  концепції, зібрали громадські обговорення, різні пропозиції, коментарі. Зібралися в робочу групу, яка провела 5 засідань і ми визначились – яким саме чином відбуватиметься поетапне відновлення парку. Ну і у нас були проєкти громадського бюджету. Тоді якраз відбувалися проєктні роботи і вони мали бути реалізовані. У 2018 році не склалося і усе перейшло у 2019 рік. Кошти виділяли, потім ні – це бюджетний процес і досить тривалі процедури. Все ж у 2019 році кошти були виділені на реалізацію громадських проєктів, вони пройшли експертизу по новому і пішла їх реалізація. Загалом – це було 3 проєкти.

Slider image

Проєкт перший – освітлення. Була ідея охопити освітленням усі транзитні та прогулянкові шляхи в парку, оскільки там взагалі світла не було. Тепер там стало значно безпечніше перебувати. Це був найбільш вартісний проєкт – більш ніж мільйон гривень.

Slider image

Відремонтували основну алею, яка мала аварійну підпірну стінку. Зараз – це зручна візуально розширена алея, на якій приємно їздити, кататися. Цей простір можна використовувати по-різному, у тому числі і проводити різні заходи.

Проєкт другий – благоустрій території. Люди самі уже протоптали доріжки там, де їм зручно було ходити. Проєктувальники відтворили ці зручні шляхи і зробили вихід там, де його не було. І пандус.

Slider image

Також відремонтували сходи. Позаминулорічна злива їх просто змила. Архітектори спланували таким чином, щоб потоки води не йшли по сходах і в дощ можна було ходити по них. Частина сходів опущена і зроблений спеціальний канал. Нещодавно була велика злива – сходи залишилися на місці.

Проєкт третій – будівництво майданчиків. Тут використовуються природні матеріали, щоб вони вписувалися в парк. Це майданчик воркаут, який активно використовується мешканцями.

Slider image

Зараз виділене фінансування на завершення облаштування прогулянкових доріжок. Основні транзитні були, а залишилися ще прогулянкові, щоб в парку було ще комфортніше гуляти.

Також ми подали заявки на 3 нові громадські проєкти. Йдеться, зокрема, про будівництво алеї в парку на Грабнику. В алеї є ями для фонтану. Власне, спорудити фонтан ми не можемо, але це може бути стійка дренажна система, яка в зливу буде затримувати велику кількість води та дренувати її.

Slider image

Є ще ідеї для втілення. У парку зберіглась стара бетонна конструкція. Там мав бути квадродром. Хочемо, щоб там був простір для прогулянок найменших дітей з батьками. Також в парку є природний схил, який можна пристосувати для лазанки. Діти це люблять. Хотілося б ще додати більше інклюзивних елементів. Скажімо, встановити гойдалку-гніздо, у якій можуть відпочивати усі без обмежень. Словом, планів та ідей вистачає, робота триває, а парк розбудовується.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3