Місто на березі. Як набережні повертають жителям міст

Набережні – це багатство будь-якого міста. Неспішні прогулянки біля води, світанки й заходи сонця біля річки, віддзеркалення міських вогнів у нічній воді, – усе це створює неповторну атмосферу. Втім, романтики одразу меншає, якщо прибережну територію перетворили на автотрасу. “Урбаніст” дослідив, як в українських та закордонних містах облаштовують узбережжя.

Київ. Набережна Дніпра

Шість смуг для транспорту, вузенька смужка трави, цілодобовий шум і загазованість – це Набережне шосе в Києві. Навіть пішохідні зони заасфальтовані та забетоновані. За даними дослідження команди Тексти.org.ua, у Києві лише 15% берегів Дніпра доступні містянам для прогулянок чи купання. Усе інше – це чагарники, паркани, дороги, промзони.

“Відрізаність річки від міста – велика проблема для Києва, – вважає архітектор Владислав Тимінський. – Та ми в цьому не унікальні, це спільна пострадянська проблема. У багатьох колишніх радянських містах вирішили прокласти вздовж річок такий хайвей. Тому на сьогодні у нас немає прямого доступу до ріки. І з’являється парадокс. У центрі міста – величезна ріка з островами, але сполученість ріки з містом дуже погана. Для того, щоб подолати цю проблему, треба подивитися на досвід інших країн. Така ситуація була в багатьох містах. Наприклад, у Мадриді свого часу розробили стратегію інтеграції річки в місто. Звичайно, треба буде шукати компроміси, змінювати транспортну систему. Ідея стратегічного планування полягає в тому, що потрібно визначити пріоритети і розуміти, що завжди будуть незадоволені. Але якщо пріоритети базуються на аналітиці та чіткому розумінні, що саме це слід зробити, ухвалене рішення вдасться реалізувати. Якщо ж рішення базується лише на ідеях однієї людини, це комунікувати і обгрунтовувати набагато важче.”

Slider image

У Києві поки що були тільки окремі ініціативи щодо реновації набережної Дніпра. Прямий вихід до води облаштували під час реконструкції Поштової площі. Та насолодитися довгим променадом там не вдасться, занадто маленька ділянка. Для тривалої прогулянки вздовж берега киянам потрібно їхати у спальні райони – на Оболонську чи Русанівську набережну. А до втілення проєктів комплексної реконструкції набережної Дніпра справа поки що не дійшла. 

Дніпро. Найдовша в Європі набережна

Набережну в Дніпрі вважають найдовшою в Європі – понад 20 кілометрів. Вона складається з трьох частин – Заводської набережної, Січеславської набережної та набережної Перемоги. У 2005-2007 роках Січеславську набережну капітально відремонтували. Асфальт замінили тротуарною плиткою, модернізували освітлення, висадили нові дерева, кущі, квіти, газони.

Slider image

Встановили плавучий фонтан “Білий лебідь”. Конструкція обертається і “махає” водяними крилами.  А шия птаха – це струмінь води висотою до 50 метрів. Ввечері фонтан підсвічується.

Slider image

Париж.  Набережна Сени

Набережна Сени – яскравий приклад того, як набережну повертали пішоходам. У 60-х роках XX століття вздовж берега Сени проклали автомагістраль. Автомобілі звідти витісняли поступово.

Slider image

На початку двохтисячних трасу почали перекривати на вихідні дні. Згодом її перекривали на два літні місяці, щоб організувати на узбережжі пляж. А ще років через десять влада Парижа вирішила повністю закрити трасу і переобладнати її в пішохідну, рекреаційну зону. Для відпочинку на березі встановили лавочки, мотузяні гамаки, лежаки. Висадили  багато зелені.

Slider image

Та на цьому в Парижі не зупинилися і створили архіпелаг з п’яти плавучих островів, поєднаних місточками. Виготовили ці штучні острови зі старих барж. Кожен плавучий острів має свою тематику. Є острів фруктового саду, острів туманів, острів птахів, острів прерій і центральний острів. На острові фруктового саду висадили яблуні, на острові прерій – дикі лугові трави та квіти. На пташиному острові поставили вольєри, де гніздяться птахи.

Копенгаген. Набережна Кальвебод Брюгге

У Копенгагені можна прогулятися не лише біля моря, а й… над ним. У 2013 році тут спорудили набережну, яка пролягає над водою. Вона має хвилеподібну форму та кілька рівнів.

Slider image

Врахували навіть рух сонця, адже будинки на узбережжі сильно затіняють вулицю. Проєктувальники дослідили рух тіні протягом дня у різні пори року і визначили дві зони, де завжди світить сонце. До берега прибудували пірси, яки виступають у море саме в тих місцях, де немає тіні від будинків. Ось так у прохолодній Скандинавії цінують сонце.

Slider image

Мадрид. Набережна річки Мансанарес

До 2006-го року берегом річки Мансанарес пролягало багатосмугове шосе. Свого часу цю кільцеву дорогу спорудили, аби розвантажити центр міста. Втім, згодом таке рішення визнали помилковим. У Мадриді реалізували масштабну реконструкцію – автотрасу перемістили в підземний тунель. Це рішення супроводжувалося протестами і невдоволенням частини мадридців, адже поки будували тунель, місто потерпало від заторів. Коли тунель відкрили, ситуацію з транспортом вдалося взяти під контроль.

Slider image

Влада Мадрида оголосила міжнародний конкурс на розробку плану території на берегах Мансанарес. Перемогла команда трьох іспанських архітектурних бюро. У співробітництві з нідерландськими колегами вони розробили проєкт міського парку. Тепер він має чимало принадних куточків. Таких як Соснова зала, де висадили понад 8 тисяч різних видів сосен. Соснова зала розташована над тунелем, тому дерева кріпляться до бетонних плит стальними тросами, а коріння росте горизонтально. Також дерева утримують фланці з біоматеріалів, які розкладаються.

Slider image

Дюссельдорф. Набережна ріки Рейн

До 80-х років XX століття по берегу ріки Рейн пролягала федеральна автомагістраль. Наприкінці 1987-го міська влада вирішує будувати підземний тунель – його відкрили 1993-го року. А колишню трасу перетворили на двокілометрову пішохідну набережну.

Slider image

Набережна проходить через три центральні райони міста. Вона має два рівні – верхній і нижній. На верхньому рівні висадили платани, які утворили тінисту алею з живим зеленим дахом.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3