Міські трансформації. Як район старої забудови перетворюють в сучасний мікрорайон

Rosenhøj – це мікрорайон в данському місті Орхус. Його будували в 60-х роках минулого століття і він дуже нагадує райони старих п’ятиповерхівок, яких вистачає в українських містах. Тільки в тодішньому Союзі будували п’ятиповерхівки, а в Данії – чотириповерхові будинки.

Slider image
Slider image

За останні 5 років було проведено масштабну реконструкцію цього району і він повністю змінив свій вигляд. Урбаністи з громадської організації “Gorodetskiy”, яка займається впровадженням найкращих світових зразків урбаністичних моделей в українських містах, дослідили приклад реконструкції данського мікрорайону Rosenhøj і поділились своїми враженнями.

“Реконструкція району – це ініціатива самих його жителів. Ці плани довго і у найрізноманітніших форматах обговорювались. Ніхто не залишався осторонь. Та й в реалізації самого проєкту багато жителів брали безпосередню участь. До речі, свої будинки вони під час реконструкції не залишали.

Slider image
Slider image

Всі будинки були утеплені, в них оновили фасади і системи вентиляції. В результаті вони перетворились із непривабливих “хрущовок” в сучасні споруди різноманітної архітектури, з додатковими балконами, що тут же підвищило їх ціну і попит на ці квартири. Раніше район був з поганою репутацією, тепер сюди хочуть переїхати жити.

Якої ж трансформації зазнав сам мікрорайон. Площа його 20 га, що не так вже й багато. І що також схоже на українські міста – він весь був покритий автостоянками.

Slider image

Проєктувальники “розрізали” мікрорайон 2 вулицями. Вздовж них з’явилися двоповерхові житлові будинки, Всі будинки змінили назви, підвищилася орієнтація в районі, тепер вони прив’язані до конкретної вулиці. Будинки отримали власні двори. Все це посприяло тому, що жителі стали більше ідентифікувати себе з районом. Нові вулиці перетворилися з безіменних проїздів в популярний громадський простір. 

Slider image
Slider image
Slider image

Частину будинків, приблизно 10%, було знесено і на їхньому місці спорудили малоповерхові котеджі. Це зроблено як раз з метою урізноманітнити типологію житла та залучити в район городян з іншим рівнем доходу і стилем життя. Для всіх квартир на перших поверхах будинків були влаштовані невеликі сади, а в кожному дворі з’явилася галявина.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3