Місця справжнього щастя. Де в Україні їх найбільше

Є карти з країнами, автошляхами, вулицями, а є карта з місцями щастя. На Map Me Happy уже 935 таких місць у різних куточках України. Тут можна відчути, почути, скуштувати на смак та побачити неймовірні краєвиди. Це як відомі місця, так і ті, які є особливими для когось.

Урбаніст розпитав авторку ідеї Map Me Happy Анастасію Пономарьову про те, для чого така мапа, хто робить там мітки та які місця щастя є найбільш популярними.

Slider image

Про місця найбільшого щастя

П’ять років тому стартував цей проєкт. На сьогодні щасливими позначками на карті можуть похвалитись як великі міста – Київ, Вінниця, Чернівці, Суми, Ужгород, так і невеликі, наприклад, Канев та Верховина. У перших двох міток найбільше. У кожному понад 300.

У Києві найбільше щастя містяни переживають у центрі. Це Поділ, Печерськ, Ботанічний сад, Верхнє місто. А ще – місця поряд з водою. Щоправда, найбільше позначень на Оболонській та Русанівській набережних. А це означає, що є ще безліч особистих місць, які варто позначити. До речі, саме тут ви знайдете Київську Сахару (дивіться на Позняках), покинутий Рибальський міст (Поділ), тунель майже як у Клевані (ближче до Пущі-Водиці).

Slider image

А ще на карті можна не лише позначити улюблене місце, а й залишити історію, пов’язану з ним.

“Був такий момент, розповідає Анастасія Пономарьова, коли люди розказували, як вони використовували місце через покоління. Наприклад, жінка з Києва розповіла, як повертається до улюбленого місця її матері, адже там вона познайомилася зі своїм чоловіком – її татом. І вона тепер водить туди свою донечку. 

У Вінниці була історія про те, як  людина, змушена була переїхати у це місто. Але через річку відчувала зв’язок зі своїм рідним містечком, де теж була річка.

А ще там, у Вінниці, є місце, де можна знайти мікс з п’яти відчуттів. Зазвичай, у містах не багато таких місць. А от там, на Алеї 12 є. Ми його назвали Галявина Голова. Це досить велика галявина, на якій ми були в сезон високої трави. І ми уявили, що це волосся якогось великого Гулівера, зачесане на бік, тому що там пройшов легкий дощ і трава так лягла.

Мені подобається Оболонська гавань. Я помічала і літні, і зимові  точки. Взимку там взагалі казково, адже повністю замерзає затока. Я це фіксую. Останнім часом мені подобається звертати увагу на звуки. Як місця тиші, так і дивні унікальні звукові композиції.

Slider image

Зараз ми маємо офіс у промзоні Подолу. Тому на мапі уже є руїни індустріальних пам’яток. Мені подобається помічати цю красу, яку хтось не бачить через зайнятість чи упередженість.”

Технічно про мапу щастя

Київ, як і інші міста, марковані не рівномірно. Це залежить від просування продукту. Не достатньо лише того, що існує сайт, він відкритий та безкоштовний. Команда залучала користувачів під час різних подій. Перші 5 ворк-шопів засновники провели в Києві і вони були прив’язанні до якоїсь події. Тому люди залишали більше інформації про те місце, де вони були. Коли ж був час більшого розголосу, тоді з’являлися точкові піни по районах. Але, якщо на мапі ви помічаєте якийсь кластер пінів, значить там у команди авторів були заходи. Наприклад, у Вінниці зараз 500 пінів саме на Алеї 12.7, яку досліджували Urban Curators.

Slider image

“Це технічно не дуже ідеальний продукт, продовжує Анастасія Пономарьова, і користувачу може бути не зовсім зручно його заповнювати, але я б заохочувала це робити. Адже він унікальний і дозволяє на передній план поставити свої особисті емоції, переживання. І підкреслити їх важливість для всіх, хто зацікавлений у творенні міста”.

Тож, зайшовши на сайт, ви бачите мапу України. На ній – прапорці з щасливими місцями. Можете вибрати ваше місто і подивитися що уже там позначено. І якщо вашого улюбленого місця там немає – поставте мітку самі. Для цього треба пройти реєстрацію через Фейсбук або пошту і стати користувачем мапи. Потім вибрати місце і додати позначку. До речі, користувачу пропонують обрати один з п’яти сенсорів, які задіяні у цьому місці (очі: гарний краєвид, наприклад, вухо: тиша чи яскравий звук, рука: тілесні відчуття, походили босоніж по мокрій траві, міркування: місце роздумів, або обрати все в одному місці). А також відповісти на 10 запитань. Приміром, наскільки це місце важливе для вас, чи як часто ви його використовуєте.

Slider image

Зазвичай, мапою користуються активні користувачі інтернету. Але також долучалися мешканці міст під час оф-лайн івентів.  На них організатори записували історії та улюблені місця людей, а потім переносили на сайт.

“Однією з цілей створення карти, зазначає Анастасія Пономарьова, було бажання надати урбаністам інформацію, на підставі якої вони могли б підсилити деякі властивості чи особливості того місця, яке позначили містяни, або зберегти їх. Багато таких міських просторів не вимагають якихось радикальних змін. Іноді задача архітектора полягає в тому, щоб зберегти ці якості: тихий парк, видову точку. Це також може бути корисно для того, хто проєктує якесь місце і йому цікаво знати – що цінують люди в цьому районі. Тобто, розуміючи, що робить людей щасливими в одному місці, можна створити таке ж місце на іншій вулиці, наприклад.

На жаль, з такою метою мапу ще не використовували. Можливо тому, що відносно одного місця є не дуже багато коментарів. А кілька коментарів не можна використовувати, як ґрунтовний матеріал для проєктних робіт. Винятком є Алея 12,7 у Вінниці. Там ми фіксовано зібрали 500 вражень. Це вже якась вибірка, шмат досліджень, які можна використовувати при проєктуванні чогось нового.”

Який меп мі хепі енд?

Зараз цей проєкт активно використовує колега Анастасії у Берліні. Їй вдалося отримати довготривалий грант для проведення воркшопів на вулицях Німеччини. І через можливість працювати над проєктом, виправляти технічні помилки, залучати людей, збирає позначки для мапи. В Україні не вдалося отримати грант, який би підтримав дослідження місць щасливих людей. Але це спонукало команду проєкту до того, щоб переглянути моделі отримання підтримки. Учасники проєкту не зневірилися в ньому. І тепер вони застосовують його на практиці для вирішення конкретних урбаністичних завдань.

Slider image

А карта відкрита для всіх, хто хоче поділитися своїми враженнями про простір у місті і допомогти іншим знаходити свої місця щастя.

“Завдяки цій платформі, мені хочеться поширювати такі історії, – наголошує Анастасія Пономарьова. – Цінність міста у тому, як воно дозволяє людини побути на самоті, щось згадати, відчути, повеселитися. Я вірю в цю здатність творити для людей такі речі”.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3