Двір багатоквартирного будинку: яким він є і яким він може бути

Поняття житла не обмежується власною квартирою. Також важливо – яким є будинок, чи є біля нього двір, якою є інфраструктура довкола, розташування відносно центру чи міських субцентрів та зв’язки з ними.

В Україні стереотипно вважається, що переважно найзручніші, найбезпечніші умови для проживання – лише на власних ділянках у односімейних будинках. Але, як доводить досвід Європи, квартирне житло за умов якісного планування теж може мати гідні умови для повноцінного життя. Тим більше, що багатоквартирна забудова є переважним типом житла для мешканців більшості міст. І особливо важливу роль у забезпеченні належних умов для життя відіграє двір.

Викладач кафедри міського будівництва та господарства Національного університету водного господарства та природокристування Ольга Шевчук на прохання Урбаніста фахово дослідила – якою є і якою має бути територія навколо багатоквартирного будинку.

Двір – це спільний простір мешканців, які в різний час чи період життя можуть мати різні потреби і по-різному його використовувати.

Батькам з дітьми важлива наявність простору, де безпечно можуть гратися діти, а дорослі, що працюють, зацікавлені у зручному переміщенні через двір. Старшим людям важливо мати місце, де можна спілкуватися і спостерігати за життям навколо. Навчатися, відпочивати, займатися фізкультурою, зустрічатися з друзями, гуляти – базові можливості хорошого двору.

Slider image

Занепад містопланування та благоустрою України, що спостерігався упродовж останніх 20 років і збігся із зростанням автомобілізації, хаотичним бездумним благоустроєм та безконтрольним використанням простору, призвів до погіршення умов життя в українських містах. Оскільки міський простір є обмеженим, часто виникає конкуренція між різними групами з приводу того, як саме його використовувати. Тому деякі групи користувачів можуть конфліктувати.

Частина мешканців використовує простір так, як вигідно їм, – всупереч плануванню, правилам та в умовах відсутності покарання за ці порушення.

Slider image

Розглянемо типові рішення невдалого планування двору. Таких прикладів майже не залишилося у цивілізованому світі, але їх і досі вистачає на пострадянському просторі.

Проїзд у дворі

А. Проїзд для авто вздовж входів в будинок.

Такий проїзд розрізає двір – відпочинкову зону, дитячі, фізкультурні простори відокремлює від входів у будівлі. Зайве перетинання траєкторій руху транспорту і людей створює дискомфорт та реальну небезпеку. Часто постраждалими у таких випадках є найменш захищені мешканці – діти.

Slider image

Б. Заїзд під під’їзд.

Таке рішення можливо було виправдати в минулому, коли автівок майже не було, поверховість була меншою, а двори – короткими та тупиковими. Тоді не було сенсу виокремлювати окремо проїзд і прохід. На жаль, у нас чомусь досі так роблять, апелюючи до теоретичної можливості більш зручного заїзду швидкої, вивезення сміття, доставки вантажів. Але на практиці ці “заїзди” запарковані з порушенням ПДР кількома автівками, що унеможливлюють доступ швидкої, пожежної чи доставки меблів. Тобто додаткова зручність для  кількох мешканців паркуватися під дверима створює незручності для усіх, щоб вийти з будинку, пройти вздовж будинку по розірваному тротуару, оминаючи кожні 20 метрів автівки.

Slider image

Також це становить значну небезпеку для доступу екстрених служб. В умовах України, де єдиним реальним шляхом евакуації в разі пожежі є сходова клітка, загорання автівки під під’їздом створює небезпеку отруєння чадним газом для мешканців будинку.

В. Поєднання пожежного проїзду з проїздом для авто.

В умовах двору таке рішення не працює. Запаркованість кожного вільного квадратного метра часто унеможливлює проїзд і маневрування спецтранспорту.

Slider image

Парковка в дворі

Більшість дворів багатоквартирних будинків, приміром, Рівного сформовані за модерністською моделлю (радянською “мікрорайонною”), що передбачала вільне розташування будівель серед зелені та вільну систему проїздів до будинків.

Місць для постійного паркування в середині такого типу забудови не передбачалось і вони були винесені за межі мікрорайону, зазвичай, у вигляді стоянок, гаражних кооперативів, в перспективі зростання автомобілів – кількарівневих паркінгів. Всередині мікрорайону лише – тимчасові стоянки на кілька авто.

З відсутністю контролю за паркуванням та збільшенням кількості автомобілів у мешканців авітівки заповнили і продовжують заповнювати проїзди, роз’їзні та розворотні зони, тимчасові парковки, майданчики, травники та інші ділянки як простір постійної стоянки.

Але чи може двір житлового будинку забезпечити потребу у паркуванні всіх мешканців?

Очевидно, що ні. Рано чи пізно площі дворів, фізично не вистачатиме, щоб вмістити всі автівки мешканців, а є ж і інші потреби.

Slider image

Тож спроба “розкидати” по території двору невеличкі стоянки навпроти кожного під’їзду не вирішить ситуацію, і, як показує досвід – навпаки погіршить. Адже можливість паркуватись під самим під’їздом стимулює людей заїжджати в двір. Через брак вільних місць водії паркуються там, де це фізично можливо, не зважаючи на незручність та небезпеку для інших. Також наявність таких хоча б кількох “безкоштовних загальних стоянок” дестимулює автовласників купувати паркомісця, що робить будівництво паркінгів нерентабельним.

Slider image

Ігнорування можливостей для відпочинку мешканців у дворі

Огороджені парканом “дитячі майданчики” для дітей до 5 років, примітивна прямокутна площадка з кількома лавками, смердючі смітники над тротуаром, відсутність повноцінного озеленення в більшості міських дворів є нормою. В сукупності з загальною невпорядкованістю та розміщенням майданчиків по залишковому принципу – де не вміщається парковка, такий благоустрій не здатний створити комфортного і безпечного середовища життя в ХХІ столітті.

Slider image

Тому для задоволення різних потреб мешканців необхідно намагатися створювати простір або виокремлюючи якусь конкретну зону, або неконфліктно поєднуючи.

Раніше дотримувались думки, що для того, аби дітям у дворі було цікаво, необхідно поставити качельку і пісочницю, а щоб було безпечно, огородити парканом. “Зона дітей” – місце, куди батьки мали приводити дітей і слідкувати за ними. Але дітям цікаво всюди, і фізично неможливо їх всюди контролювати.

В сучасному світі вважають, що весь двір повинен бути зручним і безпечним для самостійного перебування дітей, а ігрова зона/окремі елементи, мають не лише забавляти, але й розвивати дітей і можуть бути інтегровані в ландшафт двору, спокійно поєднуватись з місцем відпочинку решти.

Slider image

Якщо говорити про заняття спортом, то часто у двори намагаються впихнути галасливі спортивні поля. Але набагато важливіше і корисніше для більшості мешканців – можливість займатись фізкультурою. Двір, район, парк, якими можна зручно бігати нерозривними пішохідними доріжками, наявність гімнастичних елементів для руханки – більш ефективний інструмент профілактики здорового способу життя, ніж відремонтований стадіон в районі.

Ще часто у дворах не ставлять лави та столи, аргументуючи, що це провокуватиме пиятику за ними. Але пияки та загалом агресія не зникнуть, якщо прибрати лави, вони лише перемістяться в інше місце. Натомість потреба відпочинку, зустрічі зі знайомими є у всіх. Від підлітків, яким достатньо бетонної підпірки, до стареньких, для яких місце, де можна посидіти, може бути найбільшою розвагою. Двір, у якому цікаво усім, може бути продовженням нашої квартирної вітальні. А освітленість, небайдужість і контроль – запорукою порядку.

Slider image

Таким чином, за останні 20 років суттєво змінились можливості та потреби суспільства, стали очевидними закономірності формування якісного і безпечного середовища. Однак планування переважної більшості нових житлових дворів продовжується “як колись”.

Навіть бутафорне дотримання норм чи стандартів у проєктах на практиці призводить до домінування функції паркування у дворах, порушення доступності до входів і збільшення кількості конфліктів. Але чи можна в умовах відсутності контролю за паркуванням і в той же час постійного збільшення кількості автомобілів у мешканців змінити ситуацію? Це можливо зміною підходів до планування двору.

Slider image

Яким двір може бути

Ми отримали можливість запропонувати альтернативне планування двору житлового комплексу, що добудовувався. Багато пропозицій підійшли забудовнику. Реалізація практично завершена, очікує лише слушної нагоди висадка озеленення. Отже, можна фізично побачити зміни та зрозуміти, навіщо вони і які мають переваги.

За попереднім варіантом планування відсутні чіткі межі двору, заїзди під під’їзд розривають хідники, є можливість паркування перед входом, а отже його блокування, а майданчики розташовані серед проїздів і парковки.

Slider image

Альтернативний варіант передбачав

– виокремлення двору

– безбар’єрний вхід до під’їздів

– окремо виділена парковка

– менша площа водонепроникного мощення

– менша площа стоку, що відводиться на вулицю.

Slider image

Таким чином, вдалось чітко виокремити зону подвір’я з безбар’єрними входами до під’їздів, простором для відпочинку дітей та дорослих.

До під’їздів, насамперед, ведуть хідники, які не виключають можливості проїзду машин екстрених служб або підвозу меблів чи якихось матеріалів.

Slider image

Для дитячого простору використано м’яке мощення (засипка з дрібного щебеню) та підібрані нетипові ігрові елементи, цікаві для діток від 1 до 10 років (лазанка, інклюзивна гойдалка-гніздо, гірка-лазанка, екскаватор, пружинки).

Slider image

Облаштована зона пікніку зі столами та воркауту з турніками та брусами.

Slider image

Використано прийом геопластики з плавними насипами, які створюють виразний ландшафт двору, в який інтегровано відпочинкову та ігрову зони.

Slider image

Окремо виділена парковка дозволяє розмістити на 30% більше автомобілів, ніж у попередньому варіанті. При цьому паркування ніяк не конфліктує з іншими функціями двору і винесене за його межі.

Slider image

Відведення води з хідників та частково з даху у зелені зони дало змогу зменшити на 50% частку стоку, яка під час злив затоплюватиме міські вулиці та території. Рішення з використання решіток на місцях для паркування та відведення води з усіх дахів будинків, які, на жаль, не було реалізовано, дозволили б зменшити площу стоку до 70%. І це варто передбачати у таких проєктах в контексті захисту територій від підтоплень.

Slider image

Також важливо підкреслити, що це житло в сегменті економ-класу, що доступне для людей, які мають гостру потребу покращити житлові умови. І такі планувальні рішення з благоустрою не здорожчили вартість житла чи утримання дворової території, але в той же час якісно його покращили та зробили безпечнішим. Тепер з поступовим заселенням будинків цікаво буде спостерігати, як мешканці використовуватимуть двір.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3