“Будівельні шерифи” готуються до боротьби з “будівельним тероризмом”. Чи є у них шанс на перемогу?

Вдосконалення державного регулювання, посилення протидії корупції,  забезпечення прозорості та відкритості – такі головні завдання визначає для новоствореної Державної інспекції містобудування України її голова Юрій Васильченко.

В інтерв’ю Build Portal він детально розповів про те, хто і що приходить на заміну Державній архітектурно-будівельний інспекції. Урбаніст виокремив лише кілька засадничих новацій, окреслених Юрієм Васильченком.

Прозорість та відкритість

“Потрібно вміти ефективно використовувати відповідні інструменти, зазначає Юрій Васильченко. Зараз функціонує реєстр будівельної діяльності. Він у вільному доступі. Кожен бажаючий може відкрити його та знайти необхідну інформацію з питань дозвільних процедур, зокрема, перевірити чи видавали дозвіл на виконання будівельних робіт тощо.

Але не всі люди вміють ним користуватися. Для того, аби навчити їх Державна інспекція містобудування планує спільно з Державною сервісною службою містобудування створити серію роз’яснювальних матеріалів у вигляді презентацій та роликів.

Slider image

Додатково можна створити на сайтах нових відомств чат-бот щодо перевірки номеру/дати дозволу. Тобто людина зможе просто ввести дані, а програма буде давати відповідь щодо коректності/некоректності інформації.

Також плануємо створити механізм, за допомогою якого можна було б онлайн дізнаватися, чи проводилася перевірка за конкретною адресою – ця функція планується в рамках Єдиної електронної системи в галузі будівництва. Вона буде як надавати доступ до такої інформації й баз даних, так і відкривати можливість для роботи з такими відомостями.

“Будівельні шерифи”

Зараз обговорюється ідея наділення начальників міжрегіональних територіальних управлінь Державної інспекції містобудування повноваженнями головного державного інспектора з містобудування відповідних територій, так званого “будівельного шерифа”.

Slider image

Акцентую, що ця посадова особа буде нести персональну відповідальність за ефективність контролю за будівництвом на відповідній території, вирішувати спірні ситуації між державним інспектором і суб’єктом містобудування, які можуть виникати під час здійснення перевірок.

Відповідальність за “будівельний тероризм”

Для багатьох суб’єктів містобудування штраф невеликого розміру, на жаль, не став стримуючим фактором для того, щоб дотримуватися законодавства. Якби ця система дійсно працювала – ми б не фіксували масових порушень містобудівного законодавства та самочинного будівництва. Зокрема, знаючи що в певному місці не можна будувати, без необхідних документів забудовники свідомо починають будівельні роботи, фінансують їх виконання. На мою думку, це ні що інше, як “будівельний тероризм”.

Тому варто запровадити як підвищення штрафів, так і кримінальну відповідальність за порушення в сфері містобудування.

Slider image

Страхування об’єктів будівництва в Україні

Зараз обговорюється можливість запровадження страхування об’єктів будівництва в Україні. Головне – це продумати механізм, закріпити його законодавчо. Адже якщо в європейців це нормально працює, то чому в нас не може? Однозначно може.

На мою думку, страхування в Україні потрібно робити добровільним. І щоб воно було альтернативою дозвільній процедурі. Тобто, замовник матиме вибір йти по дозвільній процедурі чи звертатися до страховиків.

Slider image

Потрібно також розуміти, що страховик частково перебиратиме на себе функції контролю за всім процесом будівництва. Це частково допоможе запобігти появі недобросовісних забудовників на ринку. А також, наголошує Юрій Васильченко, автоматично може підвищити якість, бо страховим компаніям невигідно відповідати за неякісний об’єкт, вони грошима ризикуватимуть. На Заході страхування саме тому дуже популярне.”

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3