(Без)бар’єрність міст. Що таке доступне місто і чому це важливо для всіх?

Ми звикли захоплюватися досягненнями зарубіжних країн. Зокрема й тим, наскільки вільно в закордонних містах може вийти на прогулянку людина на інвалідному візку, мама з дитиною, літня людина. Тут якнайкраще пасує відомий вислів Махатми Ганді: “Спочатку вони тебе не помічають, потім сміються над тобою, потім борються з тобою. А потім ти перемагаєш.”

Борітеся – поборете

Однією з найважливіших подій руху за права людей з інвалідністю був розвиток незалежного живого руху, який виник у США в 1960-ті роки. У 1978 році активісти в Денвері, штат Колорадо, провели сидячу блокаду автобусів. Вони протестували проти того, що транспортна система міста повністю недоступна для маломобільних людей. Ця акція була однією з багатьох у серії демонстрацій непокори. Вони тривали протягом року, доки місцева транспортна компанія нарешті купила автобуси, обладнані підйомниками для інвалідних візків.

Slider image

Доступний транспорт

І зарубіжний, і український досвід свідчить – дуже багато залежить від лідера. У рейтингах доступності серед українських міст стабільно високі місця посідає Вінниця. Саме у цьому місті одні з найкращих за доступністю в Україні тротуари, пішохідні переходи та перехрестя.

Slider image

Голова правління громадської організації “Гармонія” Людмила Нецкіна каже, що різницю між Вінницею і нашою столицею відчуває одразу на вокзалі. У Києві багато де високі бордюри, тому на інвалідному візку ти змушений їхати проїжджою частиною, наражаючи себе на небезпеку. Людмила Нецкіна вважає, що налагодити співпрацю між громадськістю і владою, аби просувати ініціативи та втілювати їх в життя, змогла свого часу Раїса Панасюк, відома своєю боротьбою за права людей з інвалідністю. Останні роки з 2017-го і до кінця життя Раїса Панасюк була Урядовим уповноваженим з прав осіб з інвалідністю.

Людмила Нецкіна зауважує, що для неї особисто важливо, аби був зручний громадський транспорт. Нові тролейбуси й автобуси у Вінниці закуповують тільки низькопідлогові. Та поки що є й старі. Але можна дізнатися, коли саме на зупинку приїде низькопідлоговий громадський транспорт.

Slider image

“Дуже круто, що в нас є розклад, і ти можеш відстежувати, який коли приїде тролейбус, – розповідає Людмила Нецкіна. – Тобі не потрібно приходити на зупинку за годину і стояти чекати. Є розклад, і в ньому позначки – людина на візку. Це означає, що приїде саме низькопідлоговий транспорт. Звичайно, бувають неузгодженості. Ми безпосередньо працюємо з транспортною компанією Вінниці, це все вказуємо, і вони намагаються ці недоліки одразу усувати. Знаєте, тут велика запорука успіху – співпраця громади та влади.”

Та просто закупити низькопідлогові автобуси й тролейбуси – недостатньо. Ми нерідко бачимо, як вони зупиняються в другому ряду за всіма маршрутками. І доводиться бігти, ще й перестрибуючи через калюжі. Про яку вже доступність тут може йти мова? А навіть якщо автобус під’їде впритул до зупинки, то все одно є зазор між тротуаром і підлогою автобуса чи тролейбуса.

Slider image

У Вінниці тестують новий вид бордюру, завдяки якому тролейбус може під’їхати впритул і врівень до тротуару. Вперше такий тип бордюрів запровадили у німецькому місті Кассель. Як його облаштовують, пояснив архітектор “Агенції просторового розвитку” Максим Кравчук:

“По суті, це звичайний тротуар, але трошки вищий – не 15 см, а 22 см. Крім того, бордюр має скруглену форму, для того щоб коли тролейбус під’їжджає до платформи, колесо потрапляло в оцю скруглену частину. Не вдарялося різко, а плавно ковзало по боковій стінці бордюру. Завдяки цьому водію легко орієнтуватися, що він вже доторкнувся до бордюру. Тролейбус просто продовжує рухатися по прямій лінії та вирівнюється вздовж бордюру. Тобто це, по суті, звичайний бордюр, але скруглений і трошки вищий, ніж стандартний. Людина на візку може самостійно, не відкидаючи пандуса, заїхати і виїхати із салону. Відповідно для всіх інших маломобільних верств – мам з дитячими візочками, людей похилого віку – це так само зручно.”

Рейтинг доступності міст “Тостер”

Питання безбар’єрності в українських містах порушує громадська організація “Доступно.UA”. Вона започаткувала рейтинг доступності українських міст “Тостер”. “Чому така назва “Тостер”? Тому що ми їздимо містами й тестимо їх,  а з іншого боку сам рейтинг має робити так, щоб у міської влади трохи “підпікало” від того, – пояснює засновник ініціативи “Доступно.UA” Дмитро Щебетюк.

Slider image

Для того, щоб визначити, наскільки комфортно пересуватися в місті, перевіряють адміністративні будівлі, громадський транспорт, інфраструктуру (а це переходи, пониження, велодоріжки, тактильна плитка, тротуари), заклади харчування, громадські вбиральні, аптеки. За результатами перевірок розробляють рекомендації щодо якісних змін і передають їх представникам місцевої влади.

Slider image
Slider image

Нещодавно завершився перший етап проєкту – перевірили 10 міст. За кількістю балів, а отже і зручністю, вони розташувалися в рейтингу так:  Чернігів, Вінниця, Черкаси, Суми, Полтава, Івано-Франківськ, Кам’янець-Подільський, Тернопіль, Миколаїв, Херсон.

Серед слабкостей, характерних для всіх міст, – маршрутки. У переважній більшості вони недоступні для маломобільних людей. Також засмучують псевдопандуси – недолугі подоби пандусів, які ставлять просто заради галочки аби було.

Slider image

Завеликий кут нахилу, непристосовані до різних інвалідних візків рейки, відсутність поручнів, – все це робить пандуси непридатними до користування. Скористатися такими недороблами можуть хіба що каскадери. 

Команда “Доступно.UA” випустили додаток TosMap, який допомагає зорієнтуватися в українських містах та знайти безбар’єрні локації.

Slider image

Ідеально комфортних міст в Україні поки що немає. Проте є ентузіасти, які маленькими кроками рухають нас у цьому напрямку. І завжди нагадують, що зручні міста потрібні не лише людям з інвалідністю. Маломобільні жителі – це і літні люди, і батьки з дітьми у візочках, і ті, хто зламав ногу чи захворів. Маломобільною є кожна людина в певний проміжок свого життя. І саме запит громадськості може стати рушієм змін.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3