Австрійський чарівник Хундертвассер та його архітектура

Ім’я австрійського архітектора Фріденсрайха  Хундертвассера, можливо, не таке відоме світові, як, скажімо, Антоніо Гауді. Його й вимовити складно, а тим більше – запам’ятати. Чого не можна сказати про його архітектурні творіння (так само як про картини), які назавжди залишаються в пам’яті кожного, хто їх побачить вперше. Та й вражають вони не менше, ніж всесвітньо відомі творіння його іспанського колеги. Проте, на батьківщині Хундертвассера, та, зокрема, у рідному Відні, архітектора не просто знають і люблять – його боготворять.

Творіння цього самобутнього майстра як ковток свіжого повітря для австрійців, які пишаються своїми показовими зразками середньовічної готики, розкішного бароко, манерного класицизму і модернової сецесії. Його “фірмовий” стиль – нестандартний, антишаблонний, часом сюрреалістичний, що руйнує стереотипи й усталені правила.

Slider image

 Критий ринок в Альтернхайне, комуна Таль, Швейцарія

Цікаві факти з біографії

Народився митець 15 грудня 1928 року у Відні. Але справжнє його ім’я при народженні Фрідріх Штовассер. Псевдонім Фріденсрайх Хундертвассер (нім. Friedensreich Hundertwasser можна перекласти як “Царство-миру Сто-вода”). Часом він також вживав псевдоніми Фріденсрайх Регентаг (нім. Friedensreich Regentag, в перекладі “Царство-миру Дощовий-день”) та Дункельбунт Хундертвассер (нім. Dunkelbunt Hundertwasser, в перекладі “Темно-строкатий Сто-вода”).

Ще в дитинстві, під час навчання у школі Монтессорі у Відні вчителі відзначали у хлопця “незвичайне відчуття кольору та форм”. А згодом сам Хундертвассер визнавав, що на його становлення як митця великий вплив здійснили майстри Віденської сецесії Густав Клімт та Еґон Шіле.

Прожив архітектор 71 рік, а помер від серцевого нападу 19 лютого 2000 року на борту круїзного лайнеру посеред Тихого океану. Був похований, згідно із заповітом, в Новій Зеландії на власній ділянці землі в “Саду щасливих мертвих” під ліріодендроном, оповитим у створений ним прапор-кору (мовою маорі це означає “спіраль” – один з улюблених символів і прийомів архітектора в його роботах) .

Slider image

Архітектор Фріденсрайх Хундертвассер

Хундертвассера називають людиною, яка повстала проти законів архітектури і проти прямих ліній. Все життя митець протиставляв себе характерному для ХХ століття функціоналізму та раціоналізму в архітектурі. Він і справді проектував тільки “криві” будівлі, концепцію яких описав у “Маніфесті запліснявілі проти раціоналізму в архітектурі”. Говорив, що прямі лінії тримають його як полоненого у в’язниці і не дають творити.

Він був не просто художником і не просто зодчим, а справжнім чарівником, який володів магією створювати казковий світ навколо себе з яскравими кольорами й незвичайними формами (спіралями, лабіринтами, хвилями, зиґзаґами, біоморфними орнаментами тощо). Навіть, реставруючи старі будівлі та колишні промислові підприємства, намагався їх також перетворити на казкові споруди: сумну панельну поверхню стін прикрашав мозаїкою з битої керамічної плитки, на фасадах і дахах влаштував ніші для кущів і дерев, а звичайні покрівлі оздоблював оригінальними банями й кулями. Критиків це дивувало, замовників і пересічних людей – захоплювало й вражало, натомість для самого Хундертвассера все це було напрочуд органічним.

Slider image

Житловий комплекс “Лісова спіраль” в Дармштадті, Німеччина

Віденські дивинки Хундертвассера

Натхнення зодчий-чарівник отримував із самої природи, намагаючись якомога ближче злитися з органічним середовищем, що знаходило відображення і в усіх його проектах. Водночас, Хундертвассер був відомий екологічною громадянською позицією, часто брав участь у акціях протесту, спрямованих на захист та покращення навколишнього середовища. А ще проголошував право кожного прикрашати власний будинок. Скажімо, висаджуючи рослини на дахах та у вікнах, як зробив це у найвідомішому із своїх “дітищ” у Відні. Нині цей будинок знають як Хундертвассергаус і він є третьою за відвідуваністю туристичною пам’яткою Австрії після Шенбрунна та Зальцбурга.

Збудований в середині 1980-х років за ідеєю та концепцією Фріденсрайха Хундертвассергауса (співавтор Йозеф Кравіна), цей будинок є унікальним за своєю структурою і багатофункціональним за призначенням. В ньому розташовуються 52 квартири, 4 офіси, ресторан, кав’ярня, кімната для дітей, а також є 16 приватних і 3 загальні тераси, де висаджено приблизно 250 дерев і чагарників. Окремо варто відзначити декорування та внутрішні інтер’єри: підлога будинку є нерівною (цей прийом архітектор часто застосовував у своїх проєктах). Зовнішні стіни яскраво прикрашено кольоровими та сріблястими кахлями, різнобарвними колонами, банями та чудернацькими вікнами, башточками і балкончиками. Тільки невелику частину будинку оформлено типово, без звичних для Хундертвассера прикрас. А от внутрішні стіни відкрито для графіті та оформлення самими мешканцями.

Slider image

Будинок Хундертвассергаус

Ще більше враження справляє сміттєспалювальний завод Шпіттелау. Розташований він у центральному районі австрійської столиці – Альзерґрунд, безпосередньо поруч з пересадковою станцією Шпіттелау Віденського метрополітену й однойменної станцією віденської S-Bahn. Це потужний промисловий об’єкт, другий за теплопостачанням у Відні. Щорічно на Шпіттелау утилізують до 250 тис. тонн сміття – близько третини усіх міських відходів. Однак, завдяки оригінальному оформленню, створеному Хундертвассером, сміттєспалювальний завод є однією з визначних пам’яток австрійської столиці.

Slider image

Сміттєспалювальний завод Шпіттелау у Відні

Побудований завод був ще у 1971 році, і тоді він нічим не відрізнявся від будь-яких інших подібних об’єктів. Але після пожежі, що сталася у 1987 році, його довелося реконструювати. Саме тоді віденська влада довірила змінити зовнішній вигляд промислового об’єкту відомому архітектору-диваку Хундертвассеру, який перетворив його на велетенський казковий будинок у притаманному йому декоративному стилі: на стінах з’явились розфарбовані вікна, частина з яких намальовані, на кутах будинку та головній вежі – золоті кулі, а на поверхах та на даху були висаджені зелені насадження.

Slider image

Наразі завод активно  використовується для централізованого теплопостачання. І разом з тим, являє собою поєднання художніх та корисних якостей, адже він спроектований за новітніми технологіями очищення повітря, та переробки відходів, що зменшують вплив на довкілля. Все, як сповідував Хундертвассер.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3