Архітектура торговельних центрів. І тут є місце для… вражаючих інновацій

Для багатьох родин вже буденна річ – провести вихідні у торговельно-розважальному центрі. Тож сучасна тенденція – створювати ТРЦ не лише як приміщення для продажу товарів, а як місце, де людям затишно, зручно, тепло, цікаво. Часто рішення архітекторів справді вражають.

Історія та сучасність

Винахідник концепції сучасного торгового центру – австрійський архітектор Віктор Ґрюн. Саме він розробив план першого у світі торговельного центру закритого типу. У такій будівлі не було вікон. Це робилось для того, щоб, потрапивши туди, людина опинялась ніби у безпечному світі, де завжди затишно.

Сьогодні торговельно-розважальний центр має поєднувати безліч функцій – щоб в одному місці можна було купувати їжу та речі, зустрічатися з друзями, їсти, розважатися, займатися спортом. І навіть пройти медичне обстеження. Приміром, у Південній Кореї кабінети лікарів розташовані саме в торговельних центрах. Проєктувальники вдаються до різноманітних способів, аби відвідувачі почувалися всередині торговельного центру затишно. Так, у ТРЦ “Zlote Tarasy” у Варшаві використовують лампи жовтого кольору, які нагадують вуличні ліхтарі. Це тепле світло, а також скляна стеля та металеві колони у формі дерев створюють атмосферу вечірнього парку.

Slider image
Slider image

Торговельно-розважальний центр “Zlote Tarasy” у Варшаві

Магазинні лабіринти

Один із сучасних трендів при плануванні простору торговельного центру – відмовлятися від прямих ліній. Хелене Штейнбах та Владлен Єленський у своїй праці “Психологія життєвого простору” зазначають: “Сама по собі лінія, що створює абрис, також є засобом композиції: пряма лінія викликає нудьгу, роздратування; гострокутна – страх, тривогу; дрібні гострі кути – занепокоєння, а хвиляста лінія асоціюється з легкістю.”

Архітектор Арсен Костишин розробляв проєкт реконструкції супермаркету “Арсен” у Львові. Вирішив реалізувати нестандартний як для України план торговельного залу – зробити ряди не прямими, а у формі змійок.

“Доведено, каже він, що в таких лабіринтах людина почувається комфортніше, коли немає перпендикулярно-паралельної схеми. І плюс в такому супермаркеті людина набагато більше проводить часу.”

Slider image

Супермаркет “Арсен” у Львові

Тож торговельні центри, схожі на лабіринти, це також і маркетинговий хід. Адже кожен власник магазину прагне, щоб покупці якнайдовше блукали торговельними залами, а отже, і витратили більше коштів.

Найбільш вражаючі концепції магазинів

Дивовижний торговий центр спорудили в Китаї. Архітекторів Hanhai Dongfeng Town надихнула китайська традиційна чаша скарбів, яка символізує удачу і мир. Місто Чженчжоу, де розташований ТРЦ, належить до найзабрудненіших міст країни. Дизайнери зробили озеленення будівлі та сад на даху. Також додали свіжості: є фонтан, канал і вертикальний акваріум. Відвідувачі можуть замовити прогулянку на гондолі та проїхатися у скляному ліфті.  

Slider image
Slider image
Slider image

Торговий центр Hanhai Dongfeng Town в Китаї

Профільний журнал про роздрібну торгівлю European Supermarket Magazine (ESM) щороку складає список Europe’s Finest Store і вибирає найбільш вражаючі інноваційні дизайнерські концепції магазинів, які були відкриті або оновлені на європейському ринку ритейлу. У 2020 році редакція ESM також обрала 29 найкращих магазинів Європи. З українських магазинів до списку потрапили торговельні комплекси мережі “Сільпо”. А саме магазин у стилі “Ван Гог”,  магазин “Мавка. Лісова пісня”, оформлений українською автентикою та “Муркотиковий Сільпо”, де є величезні клубки ниток, дряпалки для кігтів замість колон і портрети популярних котів.

Slider image
Slider image

Сільпо” у стилі Ван Гог в Києві

Slider image
Slider image

Сільпо” у стилі світ Мавки в Києві

Slider image
Slider image

Муркотиковий Сільпо” в Києві

Нині в мережі “Cільпо” вже понад півсотні тематичних дизайнерських супермаркетів. Один з таких магазинів відкрили за підтримки уряду Шрі-Ланки – магазин стилізували під тропічний острів, зібрали великий асортимент цейлонського чаю, а напис “Сільпо” на вході зробили сингальською мовою.

Дворазовий призер премії ICSC – торговельно-розважальний центр Europark в Зальцбурзі. Його вважають одним з найкрасивіших торгових центрів в Європі та пам’яткою міста. Родзинкою проєкту є OVAL – овальна зала зі сценою, на якій влаштовують концерти й театральні вистави. Крім того, проєкт цього торговельно-розважального центру отримав кілька нагород за енергоефективність.

Slider image
Slider image

Торговельно-розважальний центр Europark в Зальцбурзі

Торговельно-розважальні центри у всьому світі намагаються вразити відвідувачів – асортиментом, цінами, і, звісно, дизайном та архітектурою.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3