Архітекторка зі Львова Христина Бадзян: “Чому у Франції відкритий камін у квартирі може бути, а у Львові – ні”

П’ята робота львіських архітекторів з бюро “Replus” потрапила до міжнародного журналу ArchDaily. У квартирі, яка розташована в будівлі 1892-1896 років, що на вулиці Гуцульській у Львові, архітектори, подружжя Христина Бадзян та Дмитро Сорокевич втілили усе, на що не наважувалися замовники, адже робили її для себе.

УРБАНІСТ поспілкувався із співзасновницею бюро “Replus”, архітекторкою Христиною Бадзян. Про поєднання дорогої кухні і старих стін, родзинки квартири, міфи про ремонт, відреставровану браму та сусідів, які прагнуть зберегти історію.

6 родзинок квартири і стара брама

Робити для себе значно легше, ніж для замовників. Тому, що коли працюєш для замовників, зіштовхуєшся з тим рівнем, до якого замовник доріс по дизайну. Ми переконалися, що це схоже на смак. Як смак у вині, естетиці, так і в дизайні. Його можна розвинути. Пересічна людина, яка ніколи не стикалася з якимись інтер’єрами, не може оцінити цю квартиру і сказати, що це класно. Вона бачитиме тут багато непрактичних моментів та екстраординарність. Коли немає замовника, можна усі свої ідеї одразу ж погоджувати, а от коли є, потрібно знаходити компромісне рішення.

Slider image

Це вже вдруге ми робимо для себе квартиру. Першу ми робили для себе однокімнатну квартиру, яка також потрапила на ArchDaily. Тепер наша родина збільшилася.

Ми наперед розуміли, що зараз, роблячи під себе ми зможемо реалізувати ті речі, які ми давно хотіли зробити, але не могли реалізувати для замовників.

1. Великий камін

Існує стереотип, що відкритий камін – це дим в хату. Ми теж вважали, що це щось складне, допоки не поїхали у Францію до замовника. І у нього у старій хаті стояв відкритий величезний камін, значно більший, ніж той, що зараз у нас. І ми з Дмитром з відкритими щелапами дивилися на цей камін. Тоді подумали, що, мабуть, ми щось не те знаємо, якщо у Франції відкритий камін може бути, а у Львові – ні.

Slider image

Зимою ми його розпалювали щовечора. Але він не для опалення, а для естетичного задоволення. Коефіцієнт корисної дії у нього маленький. Камін зроблений за принципом каміну Рамфорда (Камін названий так на честь його творця, англійця графа Рамфорд. Це зразок найбільш екологічного, відкритого каміна, технології якого досі є найбільш затребуваними в світі. Відрізняє камін Рамфорда його висока економічність. Він має високу і не глибоку плиту під вогнищем. Розширені склепіння каміна Рамфорда відбивають тепло і направляють його прямо в кімнату. Особлива система димоходу, забезпечує максимальну тепловіддачу і не дозволяє диму потрапляти в приміщення. Англійська камін і камін Рамфорда відносяться до закритих камінів, оскільки сама топка і димар “закриті” в спеціальній ніші – Ред.).

Ми обклали його кахлями зі старої пічки, яка була тут у квартирі. Кахлі, до речі, з заводу Івана Левинського (“Фабрика кахлевих печей. Іван Левинський” – одна з найбільших в Галичині – Ред.)

2. Сучасна кухня

Ми її хотіли давно зробити, але для замовників не підходило, тому що у них або були проблеми з практичністю, або з нестандартним виглядом, або її ціна заважала (40-50 тисяч доларів). Тому для себе ми з кухнею довго не думали. Вона тут чудово сіла, попри те, що приміщення дуже вузьке. А по практичності ми опрацювали її на 100%. У ній передбачено місце і для зберігання їжі, і для всього посуду, необхідних інструментів. Є дві шафи. У одній знаходиться пральна машинка з посудомийкою, а у іншій – зберігання іжі, пароварка, духовка. Є навіть відділ для зберігання високогабаритних швабр, штанг для миття вікон.

Slider image
Slider image

3. Холодильник

Колись бачили на об’єкті раритетний холодильник: дводверний General Electric. Це чудове уособлення тієї епохи, коли холодильник став трохи більше, ніж просто місце для зберігання їжі. Коли можна було набирати якусь рідину ззовні. І це – вертикальне зберігання в морозильній камері.

4. Ванна у спальні

Це не було для нас новинкою. Ми вже тричі використовували у своїх проектах і не боялися таких стереотипів, як ванна на паркеті. Взяли стару автентичні ванну, трохи її обтесали по дизайну, обладнали насосом для відкачування води і поставили.

Slider image
Slider image

Тобто ванна використовується не для миття, а для відпочинку. У нас є радянські стереотипи, коли ванна має використовуватися лише для миття, має бути лише у санвузлі. Насправді, у світі ванни приймаються з різними маслами, на травах – це метод релаксації, відпочинку і оздоровлення. Тобто спочатку треба прийняти душ, а потім прийняти ванну. 

5. Автентичні стіни та дерев’яні балки

Цьому будинку 100 з лишнім років. Чистячи стіни і готуючи їх для фарбування у кімнатах, ми знайшли старі розписи на стінах, старі шари фарб. Ми вирішили змінити проект і залишити це. У кухні та вітальні той тиньк відпав. Але там ми побачили класні дерев’яні балки. І оскільки стеля майже вся впала, адже попередні власники її довели до того стану, ми вирішили не зашивати нову стелю, а лишити ці балки. Відчистили їх від старої пилюки і змастили олією для подальшої консервації.

Хоча ці стіни дитина уже помалювала. Але ж це класно. Усі приходять і звертають увагу: що вже розмалювала? Так!

Slider image
Slider image

Коли ми починали ремонт, не могли передбачити те, з чим ми зіштовхнулися. Зокрема, були перегнивші балки перекриття у підлозі на кухні, оскільки у попередніх власників протікала вода роками. Демонтувавши дошки на кухні, ми побачили, що уже видніється стеля сусіда. У будинку були тріщини. Це – залишки ще з воєнних часів. Сусіди кажуть, що у будинок потрапила частина снаряду і його перебудовували. але ми любимо Львів і цю архітектуру. 

6. Старі речі

У Львові зараз безліч австрійських квартир, які продаються і купуються. Вони переробляються наново. У них не залишається жодної частинки історії, яка засвідчує, що ця квартира знаходиться у центрі Львова і їй уже 100 років. Люди стараються від того відійти. Для них все що старе – це погане. Ми стараємося все старе використати по максимуму.

Slider image
Slider image
Slider image

На цій квартирі ми повністю зберегли старий паркет, столярку, кахлі, латунні ручки. Ви зверніть увагу, які у нас двері – вони бачили і псів, і на них купа зарубів і зарізів, але це їхня історія. А ще у нас столітній вінтажний гардероб.

Нова брама будинку

Коли ми поселилися, одразу подалися на програму реставрації вхідної брами на співфінансування з містом. Наша черга уже минула. І у нас уже стоїть новенька брама. До неї приглядаються сусіди з вулиці. Ми подали приклад і цей приклад у головах працює. Потрібно вкладати у свої будинки і долучатися, аби життя в центрі були комфортним і достойним. Це старе і це потрібно шанувати. І це є у всіх європейських країнах. Коли власники самі реставрують свої будинки. Сусіди раді, що є нове дихання. Так, можливо, це додаткове фінансове навантаження, але вони раді, що хтось активізує цей будинок.

Slider image

На прикладі своєї квартири Христина Бадзян спростувала деякі міфи про ремонт.

У прогресивному дизайні не зручно жити

Залежно кому. Якщо туди поселити 60-ти річну жіночку, їй, мабуть, ні. Мені – зручно. Це як з новим смартфоном. Він зручний чи ні? Є люди, для яких питання естетики на першому плані. Мені приміщення, яке викладено плиткою на підлозі і на стінах не комфортне, хоча воно й практичне. І я не хотіла б таку мати кухню чи навіть ванну. 

Чи поєднується домашній затишок і сучасний дизайн

Однозначно. Тут потрібно добре попрацювати. Є багато прийомів з текстилем, з поєднанням і розбиттям поверхонь по рівнях – понижена вітальна чи понижена зона з диванами. Коли ж можна попрацювати з архітектурою, не лише з дизайном, можна зробити супер сучасне мінімалістичне гіпер комфортне житло. 

Гарний ремонт – дорогий

Не правда. У Японії простий і мінімалістичний ремонт. Максимально поєднаний з природою, матеріалами. На це схожі наші традиційні хати з села, де одним матеріалом викладено все. Це дерево, наприклад. Зараз мода на етно повертається. Це дуже затишно, стильно і бюджетно.

Квартира на Гуцульській – п’ята робота архітектурного бюро, на яку звернули увагу у журналі ArchDaily. До цього на сторінки видання потрапили такі проєкти “Replus”: веганське кафе OM NOM NOM на вул. Римлянина, офіс львівської компанії “InSpe”, а також реновація помешкання на вул. Зарицьких і вілла неподалік Шевченківського гаю.

Фото Андрія Безуглова

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі всіх актуальних новин з урбаністики: bit.ly/2D7Sel3